Portal Pszczelarski

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

Opracował: Tomasz Wosk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

wydarzenia pszczelarskie forum pszczelarskie wrzesień 2019 2019 Stalowa Wola VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Artur Stojko Zbigniew Kołtowski Paweł Chorbiński Jerzy Próchnicki Michał Krysiak

Zanim na Politechnikę Rzeszowską wrócą wraz z nowym rokiem akademickim studenci, w pięknej auli działającego w Stalowej Woli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego zgromadzą się po raz kolejny... pszczelarze. To właśnie tu, już 27 września 2019 r. odbędzie się VI Forum Pszczelarskie, pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje".

Wydarzenie ma charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się ochroną pszczół. Powiat Stalowowolski organizuje je cyklicznie od 2014 roku. Początkowo było ono adresowane do pszczelarzy z najbliższej okolicy i miało charakter lokalny. Rozrosło się jednak w błyskawicznym tempie i dziś ma już zasięg międzywojewódzki. - Tematyka konferencji dotycząca szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół sprawia, że Forum Pszczelarskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Organizujemy je po raz 6., a już zdążyło stać się dużym wydarzeniem o charakterze ponadregionalnym, w którym cyklicznie uczestniczy około 300 uczestników z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego - mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Podobnie jak w latach poprzednich, w programie konferencji znalazły się bardzo wartościowe dla hodowców pszczół, a także przedstawicieli instytucji weterynaryjnych wykłady. Z prelekcjami wystąpią m.in. naukowcy reprezentujący środowisko akademickie, jak i specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Tradycyjnie już, integralną częścią Forum Pszczelarskiego "Stalowa pszczoła nie istnieje" będzie towarzysząca konferencji wystawa sprzętu pszczelarskiego i preparatów weterynaryjnych (Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej).

O ile część konferencyjna oraz wspomniana wystawa będą adresowane głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący VI Forum Pszczelarskiemu kiermasz, z pewnością zainteresuje już wszystkich mieszkańców. - Kiermasz to znakomita okazja aby odwiedzić stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele. Kiermasz będzie odbywał się jednocześnie z forum, na parterze budynku Politechniki Rzeszowskiej – mówi Grzegorz Janiec, Naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację VI Forum Pszczelarskiego. Kiermasz będzie odbywał się w godzinach 10:00-15:00

Zapisy na VI Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje” prowadzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli w osobach:

Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Stalowowolski we współpracy z: Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli, Podkarpacką Izbą Lekarsko-Weterynaryjną w Przemyślu, a także Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Powiatowym Związkiem Pszczelarzy w Stalowej Woli oraz z Gminą Zaleszany. Forum Pszczelarskie objął swoim patronatem marszałek Województwa Podkarpackiego.

Poniżej szczegółowy program VI Forum Pszczelarskiego "Stalowa pszczoła nie istnieje":

8:15 - Rejestracja uczestników

9:00 - Otwarcie konferencji

9:30 - prof. zw. dr hab. n. farm. Artur Stojko - Apiterapia w naukach medycznych XXI wieku

11:30 - Przerwa kawowa

12:10 - dr hab. Zbigniew Kołtowski - Słabe zbiory miodu - wina natury czy pszczelarza

13:10 - dr hab. Paweł Chorbiński - Zagrożenie zdrowotne pszczół związane z gospodarką wędrowną

14:10 - Przerwa kawowa

14:30 - dr Jerzy Próchnicki, dr inż. Michał Krysiak - Pszczelarze i rolnicy - wspólna walka o przyszłość

15:10 - Dyskusja i podsumowanie VI Forum Pszczelarskiego Stalowa pszczoła nie istnieje

15:20 - Poczęstunek i zakończenie konferencji

 

Oficjalny plakat wydarzenia:

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli plakat

 

Czytaj również:

VIII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

VII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2852

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Chałka z szafranem i miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Biały miód leśny z Mount Oku

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli