Portal Pszczelarski

III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

Źródło zdjęcia: Materiały nadesłane przez organizatora. Źródło informacji: Tomasz Wosk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

wydarzenie pszczelarskie forum pszczelarskie wrzesień 2016 2016 Stalowa Wola III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Krystyna Pohorecka Andrzej Bober Janusz Sudoł Izabela Jasicka-Misiak

Dyskutować o pszczołach na politechnice? Oczywiście, że się da! A udowodnimy to już 16 września 2016 roku podczas III Forum Pszczelarskiego, pt. "Stalowa pszczoła nie istnieje".

Kolejny raz organizatorem wydarzenia poświęconego ochronie pszczół jest Powiat Stalowowolski, ale po raz pierwszy odbędzie się ono w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. 

Mimo że stalowowolskie Forum Pszczelarskie to młode przedsięwzięcie, to cieszy się już dużą popularnością w branży. Dość powiedzieć, że w ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział aż 160 pszczelarzy. Uczestniczyli w niej nie tylko lokalni hodowcy pszczół, ale też ich koledzy po fachu z południa województwa podkarpackiego, a nawet z województw ościennych – świętokrzyskiego i lubelskiego.

– W 2015 roku było tak wielu chętnych do uczestnictwa w konferencji, że musieliśmy zamknąć wcześniej listę zainteresowanych udziałem w niej z powodu ograniczeń lokalowych – wspomina Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski. – Dlatego w tym roku znaleźliśmy na potrzeby organizacji forum inną lokalizację – równie nowoczesną i gościnną co Biblioteka Międzyuczelniana, gdzie odbyło się 2 pierwsze edycje, ale gotową pomieścić więcej gości na konferencji. To stalowowolski ośrodek Politechniki Rzeszowskiej, który dysponuje piękną i dużą aulą – mówi Mariusz Sołtys. 

W programie wrześniowej konferencji znalazło się kilka bardzo wartościowych dla hodowców pszczół wykładów. I tak, prelekcję o modelach zwalczania roztoczy (Varroa destructor) w krajowych pasiekach wygłosi dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, a kolejny specjalista z Zakładu Chorób Pszczół w PIB – dr Andrzej Bober, opowie o zagrożeniu jakie dla rodzin pszczelich stwarza mały chrząszcz ulowy. 

Natomiast Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli będzie mówił o odpowiedzialności pszczelarza jako producenta żywności wprowadzanej do obrotu. Ciekawy wykład przygotowała również także dr Izabela Jasicka-Misiak z Uniwersytetu Opolskiego, która od lat prowadzi badania miodu pod kątem chemicznym. W Stalowej Woli będzie opowiadać na temat prozdrowotnych właściwości związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym. 

O ile część konferencyjna będzie adresowana głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący III Forum Pszczelarskiemu kiermasz, powinien zainteresować już wszystkich mieszkańców. – Podczas kiermaszu w obiekcie Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane będą stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku. Będzie też na pewno mnóstwo sprzętu pszczelarskiego – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację III Forum Pszczelarskiego. 

O ile kiermasz będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, to chęć udziału w konferencji pszczelarze muszą wcześniej zgłosić organizatorom. Zapisy będą trwały w dniach od 22 sierpnia do 7 września. Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Hubert Karwan – tel. 015 643-36-03, e-mail: h.karwan@stalowowolski.pl 

Program konferencji podczas III Forum Pszczelarskiego pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje" 

16.09.2016 r. (piątek)

9:00 - Rejestracja uczestników

9:30 - Otwarcie Konferencji

9:45 - lek. wet. Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli - "Pszczelarz - producent żywności. Odpowiedzialność za jakość produktu wprowadzonego do obrotu."

10:15 - Pytania do prowadzącego

10:30 - dr Krystyna Pohorecka – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół - "Modele zwalczania roztoczy (Varroadestructor) w krajowych pasiekach – ich efektywność i bezpieczeństwo."

11:30 - Pytania do prowadzącej

11:45 - Przerwa na kawę i degustacja miodów

12:15 - dr Andrzej Bober – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół- "Mały chrząszcz ulowy – realne zagrożenie dla rodzin pszczelich utrzymywanych na terenie Europy."

13:15 - Pytania do prowadzącego

13:30 - dr Izabela Jasicka-Misiak - Katedra Chemii Analitycznej i Ekologicznej, Wydział Chemii, Uniwersytet Opolski - "Właściwości prozdrowotne związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym."

14:30 - Pytania do prowadzącej

14:45 - Podsumowanie III Forum pszczelarskiego pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje"

Miejsce wydarzenia:

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4
37-450 Stalowa Wola

Czytaj również:

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)Liczba wyświetleń artykułu: 4573

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-07-19 19:45:07

W zeszłym roku nie udało mi się dotrzeć, ale w tym roku już mam wydarzenie wpisane do kalendarza :)

banan

2016-09-10 09:52:10

stalowa wola wyrasta na konkurenta baltowa. ciekaw jestem jak w tym roku przebiegnie impreza. w zeszlym toku bylo bardzo duzo pszczelarzy, nie tylko z okolic.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.