Portal Pszczelarski

III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

Źródło zdjęcia: Materiały nadesłane przez organizatora. Źródło informacji: Tomasz Wosk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

wydarzenie pszczelarskie forum pszczelarskie wrzesień 2016 2016 Stalowa Wola III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Krystyna Pohorecka Andrzej Bober Janusz Sudoł Izabela Jasicka-Misiak

Dyskutować o pszczołach na politechnice? Oczywiście, że się da! A udowodnimy to już 16 września 2016 roku podczas III Forum Pszczelarskiego, pt. "Stalowa pszczoła nie istnieje".

Kolejny raz organizatorem wydarzenia poświęconego ochronie pszczół jest Powiat Stalowowolski, ale po raz pierwszy odbędzie się ono w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. 

Mimo że stalowowolskie Forum Pszczelarskie to młode przedsięwzięcie, to cieszy się już dużą popularnością w branży. Dość powiedzieć, że w ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział aż 160 pszczelarzy. Uczestniczyli w niej nie tylko lokalni hodowcy pszczół, ale też ich koledzy po fachu z południa województwa podkarpackiego, a nawet z województw ościennych – świętokrzyskiego i lubelskiego.

– W 2015 roku było tak wielu chętnych do uczestnictwa w konferencji, że musieliśmy zamknąć wcześniej listę zainteresowanych udziałem w niej z powodu ograniczeń lokalowych – wspomina Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski. – Dlatego w tym roku znaleźliśmy na potrzeby organizacji forum inną lokalizację – równie nowoczesną i gościnną co Biblioteka Międzyuczelniana, gdzie odbyło się 2 pierwsze edycje, ale gotową pomieścić więcej gości na konferencji. To stalowowolski ośrodek Politechniki Rzeszowskiej, który dysponuje piękną i dużą aulą – mówi Mariusz Sołtys. 

W programie wrześniowej konferencji znalazło się kilka bardzo wartościowych dla hodowców pszczół wykładów. I tak, prelekcję o modelach zwalczania roztoczy (Varroa destructor) w krajowych pasiekach wygłosi dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, a kolejny specjalista z Zakładu Chorób Pszczół w PIB – dr Andrzej Bober, opowie o zagrożeniu jakie dla rodzin pszczelich stwarza mały chrząszcz ulowy. 

Natomiast Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli będzie mówił o odpowiedzialności pszczelarza jako producenta żywności wprowadzanej do obrotu. Ciekawy wykład przygotowała również także dr Izabela Jasicka-Misiak z Uniwersytetu Opolskiego, która od lat prowadzi badania miodu pod kątem chemicznym. W Stalowej Woli będzie opowiadać na temat prozdrowotnych właściwości związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym. 

O ile część konferencyjna będzie adresowana głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący III Forum Pszczelarskiemu kiermasz, powinien zainteresować już wszystkich mieszkańców. – Podczas kiermaszu w obiekcie Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane będą stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku. Będzie też na pewno mnóstwo sprzętu pszczelarskiego – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację III Forum Pszczelarskiego. 

O ile kiermasz będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, to chęć udziału w konferencji pszczelarze muszą wcześniej zgłosić organizatorom. Zapisy będą trwały w dniach od 22 sierpnia do 7 września. Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Hubert Karwan – tel. 015 643-36-03, e-mail: h.karwan@stalowowolski.pl 

Program konferencji podczas III Forum Pszczelarskiego pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje" 

16.09.2016 r. (piątek)

9:00 - Rejestracja uczestników

9:30 - Otwarcie Konferencji

9:45 - lek. wet. Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli - "Pszczelarz - producent żywności. Odpowiedzialność za jakość produktu wprowadzonego do obrotu."

10:15 - Pytania do prowadzącego

10:30 - dr Krystyna Pohorecka – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół - "Modele zwalczania roztoczy (Varroadestructor) w krajowych pasiekach – ich efektywność i bezpieczeństwo."

11:30 - Pytania do prowadzącej

11:45 - Przerwa na kawę i degustacja miodów

12:15 - dr Andrzej Bober – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół- "Mały chrząszcz ulowy – realne zagrożenie dla rodzin pszczelich utrzymywanych na terenie Europy."

13:15 - Pytania do prowadzącego

13:30 - dr Izabela Jasicka-Misiak - Katedra Chemii Analitycznej i Ekologicznej, Wydział Chemii, Uniwersytet Opolski - "Właściwości prozdrowotne związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym."

14:30 - Pytania do prowadzącej

14:45 - Podsumowanie III Forum pszczelarskiego pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje"

Miejsce wydarzenia:

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4
37-450 Stalowa Wola

Czytaj również:

VII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)Liczba wyświetleń artykułu: 4937

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-07-19 19:45:07

W zeszłym roku nie udało mi się dotrzeć, ale w tym roku już mam wydarzenie wpisane do kalendarza :)

banan 2016-09-10 09:52:10

stalowa wola wyrasta na konkurenta baltowa. ciekaw jestem jak w tym roku przebiegnie impreza. w zeszlym toku bylo bardzo duzo pszczelarzy, nie tylko z okolic.  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

O co chodzi w BeePower!?

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli