Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

VIII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

Przygotował: Tomasz Wosk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

wydarzenia pszczelarskie forum pszczelarskie konferencja pszczelarska wrzesień 2023 2023 Stalowa Wola VIII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Powiatowy Związek Pszczelarzy w Stalowej Woli Krystyna Pohorecka Kamila Mitrowska Marcin Raczyński Izabela Jasicka-Misiak Paweł Chorbiński Radosław Piotrowski Dariusz Teper Ewa Waś

Kolejny raz setki pszczelarzy z południowo-wschodniej Polski wypełni piękną aulę Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej. Okazją ku temu będzie VIII Forum Pszczelarskie, pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje".

Już niemal lokalną tradycją stało się, że zanim na Politechnikę Rzeszowską wrócą wraz z nowym rokiem akademickim studenci, w pięknej auli działającego w Stalowej Woli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego gromadzą się na wykładach... pszczelarze. Towarzyszą one Forum Pszczelarskiemu pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje", organizowanemu cyklicznie przez Powiat Stalowowolski. - Tematyka konferencji dotycząca szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół sprawia, że nasze Forum Pszczelarskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Organizujemy je od 2014 roku, z krótką przerwą spowodowaną epidemią COVID-19. Początkowo przedsięwzięcie było adresowane do pszczelarzy z najbliższej okolicy i miało charakter lokalny. Rozrosła się jednak w błyskawicznym tempie i dziś ma już zasięg ponadregionalny. Od lat, w wydarzeniu tym regularnie uczestniczy około 300 pszczelarzy oraz lekarzy weterynarii z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego - mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Konferencja odbędzie się 22 września 2023 r., a udział w niej wezmą prelegenci z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się ochroną pszczół, wśród których będą m.in. pracownicy: Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego, Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tradycyjnie już, integralną częścią Forum Pszczelarskiego "Stalowa pszczoła nie istnieje" będzie towarzysząca konferencji wystawa sprzętu pszczelarskiego i preparatów weterynaryjnych.

O ile część konferencyjna oraz wspomniana wystawa będą adresowane głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący VIII Forum Pszczelarskiemu kiermasz, z pewnością zainteresuje już wszystkich mieszkańców. - Kiermasz to znakomita okazja aby odwiedzić stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele. Kiermasz będzie odbywał się jednocześnie z forum, przed budynkiem Politechniki Rzeszowskiej – mówi dr Witold Tutak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w stalowowolskim Starostwie Powiatowym. Kiermasz będzie odbywał się w godzinach 10:00 – 15:00.

Zapisy hodowców pszczół do udziału w VIII Forum Pszczelarskim "Stalowa pszczoła nie istnieje" prowadzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. Ilość miejsc jest ograniczona. Aby zapisać się, wystarczy zadzwonić – tel. 15 643 36 47 lub wysłać zgłoszenie pocztą elektroniczną na adres: lasy@stalowowolski.pl lub lasy2@stalowowolski.pl

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Stalowowolski we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli oraz Powiatowym Związkiem Pszczelarzy w Stalowej Woli, a partnerują im m.in. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Krośnie, Podkarpacka Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Przemyślu oraz Gmina Zaleszany.

Program VIII Forum Pszczelarskiego pt. "Stalowa pszczoła nie istnieje"

8:00 - Rejestracja uczestników

9:00 - Otwarcie Konferencji

9:30 - dr hab. Krystyna Pohorecka, Redaktor Naczelny czasopisma "Pszczelarstwo" - "Leki weterynaryjne dopuszczone do stosowania u pszczół w Polsce"

10:15 - dr hab. Kamila Mitrowska, prof. Instytutu, z-ca Kierownika Zakładu Farmakologii i Toksykologii, Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach - "Pozostałości substancji farmakologicznie czynnych w produktach pszczelich"

11:00 - Marcin Raczyński, VET ANIMAL - "Inaczej niż zwykle o grzybicy i zgnilcu"

11:15 - Przerwa kawowa

12:15 - dr hab. Izabela Jasicka-Misiak, prof. Uczelni, Katedra Farmacji i Chemii Ekologicznej Wydziału Chemii, Laboratorium Badania Jakości i Bezpieczeństwa Chemicznego Żywności, Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Uniwersytet Opolski - "Alkaloidy pirolizydynowe w roślinach miododajnych i produktach pszczelich - aktualny stan wiedzy"

13:00 - dr hab. Paweł Chorbiński – prof. Uczelni, Wydział Weterynarii, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych, Pracownia chorób owadów użytkowych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - "Odporność pszczół w chorobach zgnilcowych - możliwość zwalczania i profilaktyki"

13:45 - lek. wet. Radosław Piotrowski, Biowet Puławy - "Oferta produktów dla pszczół"

14:30 - dr Ewa Waś, dr Dariusz Teper - laboratorium Honey Lab Teper & Waś s.c. - "Kontrola jakości miodu oraz wosku i węzy"

14:45 - Dyskusja i podsumowanie VIII Forum Pszczelarskiego "Stalowa pszczoła nie istnieje"

15:00 - Zakończenie i poczęstunek

Miejsce wydarzenia

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4
37-450 Stalowa Wola

 

Oficjalny plakat wydarzenia

VIII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli 2023 plakat

Czytaj również

VII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

I Forum Pszczelarskie w Stalowej WoliLiczba wyświetleń artykułu: 487

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pancakes cytrynowe z miodem

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem