Portal Pszczelarski

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

Źródło informacji: Tomasz Wosk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

wydarzenia pszczelarskie forum pszczelarskie wrzesień 2018 2018 Stalowa Wola V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Bogdan Kędzia Krystyna Pohorecka Zbigniew Kołtowski Paweł Chorbiński Ewa Waś Jerzy Próchnicki

21 września 2018 roku w stalowowolskiej siedzibie Politechniki Rzeszowskiej, odbędzie się Forum Pszczelarskie pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje". Będzie to już 5. edycja tej organizowanej przez Powiat Stalowowolski imprezy.

Wydarzenie ma charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się ochroną pszczół. Wśród prowadzących będą m.in. pracownicy:

  • Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach,
  • Zakładu Pszczelnictwa w Puławach,
  • Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz
  • Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu.

- Dzięki poruszanej podczas konferencji tematyce dotyczącej szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół, Forum Pszczelarskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na przestrzeni zaledwie 4 lat, stało się dużym wydarzeniem o charakterze ponadregionalnym, w którym cyklicznie uczestniczy 300 zainteresowanych z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego - mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Podobnie jak w latach poprzednich, w programie konferencji znalazły się bardzo wartościowe dla hodowców pszczół, a także przedstawicieli instytucji weterynaryjnych wykłady. Z prelekcjami wystąpią m.in. naukowcy reprezentujący środowisko akademickie, jak i specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Tradycyjnie już, integralną częścią Forum Pszczelarskiego "Stalowa pszczoła nie istnieje" będzie towarzysząca konferencji wystawa sprzętu pszczelarskiego i preparatów weterynaryjnych (Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej). O ile część konferencyjna oraz wspomniana wystawa będą adresowane głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący V Forum Pszczelarskiemu kiermasz, powinien zainteresować już wszystkich mieszkańców.

- Kiermasz to znakomita okazja aby odwiedzić stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele. Kiermasz będzie odbywał się jednocześnie z forum, ale nie w budynku Politechniki Rzeszowskiej, a w położonej w centrum Stalowej Woli Miejskiej Bibliotece Publicznej, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do wydarzenia - tłumaczy Grzegorz Janiec, Naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację V Forum Pszczelarskiego. Kiermasz będzie odbywał się w godzinach 10:00-17:00.

Zapisy na V Forum Pszczelarskie "Stalowa pszczoła nie istnieje" prowadzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli w osobach:

Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Stalowowolski we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli, Podkarpackim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, Radą Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Przemyślu, a także Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

 

Program wydarzenia pn. V Forum Pszczelarskie "Stalowa pszczoła nie istnieje":

21.09.2018 r. (piątek)

8:15 - Rejestracja uczestników

9:00 - Otwarcie konferencji

9:30 - prof. dr hab. n. farm. Bogdan Kędzia - Właściwości lecznicze miodów pszczelich

10:30 - dr hab. Krystyna Pohorecka - Optymalizacja skuteczności zabiegów przeciw warrozowych przy użyciu zarejestrowanych leczniczych preparatów weterynaryjnych

11:15 - Przerwa na kawę

11:40 - dr hab. Zbigniew Kołtowski - Bioróżnorodność pożytków pszczelich - być albo nie być dla pszczół i pszczelarza

12:30 - dr hab. Paweł Chorbiński - Wykrywanie i diagnozowanie zgnilca amerykańskiego pszczół - zagadnienie odporności

13:15 - Przerwa na kawę

13:40 - dr Ewa Waś - Jakość wosku pszczelego znajdującego się na krajowym rynku

14:20 - dr Jerzy Próchnicki - Zdrowotność pszczół w kontekście stosowania środków ochrony roślin

14:50 - Dyskusja i podsumowanie V Forum Pszczelarskiego "Stalowa pszczoła nie istnieje" 

15:15 - Poczęstunek i zakończenie

 

 

Czytaj również:

VIII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

VII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3748

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku