Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół?

Na zdjęciu: pszczoła z podniesionym odwłokiem. Źródło zdjęcia: adventuresinbeeland.files.wordpress.com/2012/04/img_3461.jpg Autor zdjęcia: Drew Scott

mowa pszczół porozumiewanie się pszczół gruczoł Nasonowa temperatura w ulu wabienie pszczół odwłok pszczoły skrzydełka pszczoły

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół?

Każdy pszczelarz zapewne nieraz widział w swojej pasiece pszczoły, które podnoszą odwłok lub trzepoczą skrzydłami w pobliżu wylotu ula lub przy innych jego szczelinach. Wbrew pozorom, nie jest to zachowanie przypadkowe, a pszczoły w taki sposób nie okazują zdenerwowania, tylko mają do wykonania bardzo ważne zadanie.

Jednym z zadań pszczół robotnic jest wychów czerwia, a ten, jak wiadomo, wymaga utrzymania w miarę stabilnej i dość wysokiej temperatury we wnętrzu ula. Pszczoły za pomocą swoich czułków potrafią zmierzyć temperaturę i wilgotność powietrza wewnątrz ula oraz stosują techniki, które maja na celu obniżenie lub podwyższenie parametrów tak, by czerw miał idealne warunki do rozwoju. Objawia się to intensywnym trzepotaniem skrzydłami przy jednoczesnym opuszczeniu odwłoka i uszczelnieniu gruczołów zapachowych. Dzięki takim działaniom pszczoły zmniejszają wilgotność w ulu, przyspieszają dojrzewanie miodu, obniżają temperaturę czerwia, regulują zawartość dwutlenku węgla wewnątrz gniazda, a także odparowują wodę, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie temperatury w ulu. Gdy jedna pszczoła trzepocze skrzydłami, raczej nie ma to większego wpływu na warunki w gnieździe, jednak jeśli takich robotnic są setki, bardzo szybko osiągają zamierzony efekt.

Czasami pszczoły stojące u wylotu ula zachowują się jeszcze inaczej – podnoszą odwłok, otwierając tym samym ujście gruczołu Nasonowa. W ten sposób odbywa się wabienie pszczół, które pozostają poza gniazdem, a w szczególności: młodych pszczół po locie orientacyjnym, zbieraczek, które powracają ze źródła pożytku, pszczół wypchniętych z ula oraz roju do miejsca zbiórki. Jeśli rodzina pozbawiona jest matki, takie wabienie odbywa się wewnątrz ula na plastrach.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 19

Sposoby porozumiewania się pszczół - artykuły powiązane

Sposoby porozumiewania się pszczół

Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok

Rola feromonów matki pszczelej 

Wpływ temperatury na życie pszczół miodnych 

Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 24229

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę