Portal Pszczelarski

III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

Źródło zdjęcia: Materiały nadesłane przez organizatora. Źródło informacji: Tomasz Wosk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

wydarzenie pszczelarskie forum pszczelarskie wrzesień 2016 2016 Stalowa Wola III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Krystyna Pohorecka Andrzej Bober Janusz Sudoł Izabela Jasicka-Misiak

Dyskutować o pszczołach na politechnice? Oczywiście, że się da! A udowodnimy to już 16 września 2016 roku podczas III Forum Pszczelarskiego, pt. "Stalowa pszczoła nie istnieje".

Kolejny raz organizatorem wydarzenia poświęconego ochronie pszczół jest Powiat Stalowowolski, ale po raz pierwszy odbędzie się ono w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. 

Mimo że stalowowolskie Forum Pszczelarskie to młode przedsięwzięcie, to cieszy się już dużą popularnością w branży. Dość powiedzieć, że w ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział aż 160 pszczelarzy. Uczestniczyli w niej nie tylko lokalni hodowcy pszczół, ale też ich koledzy po fachu z południa województwa podkarpackiego, a nawet z województw ościennych – świętokrzyskiego i lubelskiego.

– W 2015 roku było tak wielu chętnych do uczestnictwa w konferencji, że musieliśmy zamknąć wcześniej listę zainteresowanych udziałem w niej z powodu ograniczeń lokalowych – wspomina Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski. – Dlatego w tym roku znaleźliśmy na potrzeby organizacji forum inną lokalizację – równie nowoczesną i gościnną co Biblioteka Międzyuczelniana, gdzie odbyło się 2 pierwsze edycje, ale gotową pomieścić więcej gości na konferencji. To stalowowolski ośrodek Politechniki Rzeszowskiej, który dysponuje piękną i dużą aulą – mówi Mariusz Sołtys. 

W programie wrześniowej konferencji znalazło się kilka bardzo wartościowych dla hodowców pszczół wykładów. I tak, prelekcję o modelach zwalczania roztoczy (Varroa destructor) w krajowych pasiekach wygłosi dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, a kolejny specjalista z Zakładu Chorób Pszczół w PIB – dr Andrzej Bober, opowie o zagrożeniu jakie dla rodzin pszczelich stwarza mały chrząszcz ulowy. 

Natomiast Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli będzie mówił o odpowiedzialności pszczelarza jako producenta żywności wprowadzanej do obrotu. Ciekawy wykład przygotowała również także dr Izabela Jasicka-Misiak z Uniwersytetu Opolskiego, która od lat prowadzi badania miodu pod kątem chemicznym. W Stalowej Woli będzie opowiadać na temat prozdrowotnych właściwości związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym. 

O ile część konferencyjna będzie adresowana głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący III Forum Pszczelarskiemu kiermasz, powinien zainteresować już wszystkich mieszkańców. – Podczas kiermaszu w obiekcie Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane będą stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku. Będzie też na pewno mnóstwo sprzętu pszczelarskiego – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację III Forum Pszczelarskiego. 

O ile kiermasz będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, to chęć udziału w konferencji pszczelarze muszą wcześniej zgłosić organizatorom. Zapisy będą trwały w dniach od 22 sierpnia do 7 września. Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Hubert Karwan – tel. 015 643-36-03, e-mail: h.karwan@stalowowolski.pl 

Program konferencji podczas III Forum Pszczelarskiego pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje" 

16.09.2016 r. (piątek)

9:00 - Rejestracja uczestników

9:30 - Otwarcie Konferencji

9:45 - lek. wet. Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli - "Pszczelarz - producent żywności. Odpowiedzialność za jakość produktu wprowadzonego do obrotu."

10:15 - Pytania do prowadzącego

10:30 - dr Krystyna Pohorecka – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół - "Modele zwalczania roztoczy (Varroadestructor) w krajowych pasiekach – ich efektywność i bezpieczeństwo."

11:30 - Pytania do prowadzącej

11:45 - Przerwa na kawę i degustacja miodów

12:15 - dr Andrzej Bober – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół- "Mały chrząszcz ulowy – realne zagrożenie dla rodzin pszczelich utrzymywanych na terenie Europy."

13:15 - Pytania do prowadzącego

13:30 - dr Izabela Jasicka-Misiak - Katedra Chemii Analitycznej i Ekologicznej, Wydział Chemii, Uniwersytet Opolski - "Właściwości prozdrowotne związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym."

14:30 - Pytania do prowadzącej

14:45 - Podsumowanie III Forum pszczelarskiego pn. "Stalowa pszczoła nie istnieje"

Miejsce wydarzenia:

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4
37-450 Stalowa Wola

Czytaj również:

VIII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

VII Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

V Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

I Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)Liczba wyświetleń artykułu: 5333

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-07-19 19:45:07

W zeszłym roku nie udało mi się dotrzeć, ale w tym roku już mam wydarzenie wpisane do kalendarza :)

banan 2016-09-10 09:52:10

stalowa wola wyrasta na konkurenta baltowa. ciekaw jestem jak w tym roku przebiegnie impreza. w zeszlym toku bylo bardzo duzo pszczelarzy, nie tylko z okolic.  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016