Domowe sposoby wytapiania wosku pszczelego

Na zdjęciu: przetapianie wosku pszczelego w garnku. Źródło zdjęcia: frugallysustainable.com/wp-content/uploads/2013/06/melting-beeswax-and-tallow-660x495.jpg
Domowe sposoby wytapiania wosku pszczelego
Wytapiać wosk można za pomocą specjalistycznego sprzętu dostępnego w sklepach pszczelarskich. Na szczęście nie jest to jedyna metoda – wystarczy odrobinę pomysłowości i sprzęty domowego użytku, by z powodzeniem wytopić wosk.
Czego potrzebujemy – kotła do prania i prasy parowej. Jest to zestaw stosunkowo tani i nie wymagający zbyt dużych nakładów pracy poza dwukrotnym zanurzeniem ramek. Zanim jednak weźmiemy się do dzieła, dobrze przyjrzyjmy się kotłowi. Jego wewnętrzne ścianki powinny być wykonane z miedzi albo stali szlachetnej. W ostateczności mogą być też ocynkowane lub emaliowane. Natomiast absolutnie niewskazane są pojemniki żelazne – mogą bowiem zabarwic wosk na ciemno lub nawet na czarno. Wyobraźmy sobie świecę w takim mało atrakcyjnym kolorze, a od razu przejdzie nam ochota wytapiania wosku w żelaznym kotle.
Do topienia najlepsza deszczówka
Kolejna kwestia – woda do topienia. W przeciwieństwie do tej używanej w pasiece, niekoniecznie najlepsza będzie czysta woda ze sprawdzonego źródła. Warto wybrać zwykłą deszczówkę – jest uboga w wapń, dzięki czemu jest miękka i nie spowoduje zmydlenia wosku. Wodę w kotle trzeba nagrzać, a następnie umieścić w nim od 20 do 30 plastrów. Woda powinna cały czas się gotować, a my zanurzamy plastry i czekamy (szczególnie w przypadku plastrów starych), aż wylinki larw nasiąkną woda i cały wosk zostanie uwolniony. Pamiętajmy, by w kotle roztapiać tylko tyle wosku, ile jest w stanie pomieścić prasa parowa. To w niej będziemy prasować wosk pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Warto pamiętać, by do prasy dodać dużo wody. Przejmie ona wszelkie zanieczyszczenia podczas późniejszego chłodzenia wosku.
Przetapianie wosku
Aby usunąć zanieczyszczenia z wytopionego wosku, trzeba go przetopić i oczyścić. Zarówno płaskie placki, jak i niewielkie sztaby wosku możemy rozpuścić w wodzie deszczowej i wylać z nich bloki o masie od 8 do 10 kg. Podczas wylewania wosku do naczynia, w którym zostanie uformowany, należy przefiltrować go przez zwykłą pończochę rozciągniętą na brzegach naczynia. W ten sposób pozbędziemy się nawet niewielkich zanieczyszczeń, a wosk w naczyniu będzie idealnie gładki i złocisty, pozbawiony wszelkich drobinek.
Chłodzenie i oczyszczanie
Po przetopieniu czas na chłodzenie. Jest ono potrzebne, aby wosk mógł w dalszym ciągu się klarować. Woskowy kloc jest więc najpierw chłodzony, a następnie ponownie czyszczony, tym razem od spodu. Warstwę zabrudzeń kompostuje się lub po prostu wyrzuca, a pozostałe skrawki wykorzystuje się przy kolejnym wytapianiu. Choć przetapianie może wydawać się uciążliwe i pracochłonne, w rzeczywistości jest to jedyny skuteczny sposób, by zapewnić dostateczny sposób oczyszczenia wosku. To szczególnie ważne w przypadku pszczelarzy, którzy zajmują się także wykonywaniem naturalnych, woskowych świec. Wosk do produkcji świec musi być bowiem idealnie oczyszczony. Nawet maleńkie drobinki zanieczyszczeń mogą być problemowe dla kapilarności knotów – sporządzona z zanieczyszczonego wosku świeca będzie paliła się bardzo kiepsko albo wcale. A klient, który kupi taka felerną świeczkę, może zrazić się nie tylko do pszczelarza, ale też do innych produktów z jego pasieki.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 13
Zobacz również:
Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?
Jak wykonać świeczkę z wosku pszczelego?
Liczba wyświetleń artykułu: 82573
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2016-03-01 18:09:53

Pasta do malowania drewna na bazie wosku pszczelego
Portal Pszczelarski

Jak wykonać świeczkę z wosku pszczelego?
Produkcja świeczki z wosku pszczelego Anna Celińska

Batik - ekologiczne malarstwo woskiem pszczelim
Ciekawa technika malarska z wykorzystaniem pszczelego produktu Krzysztof Dębski

Wosk pszczeli - jak go wykorzystać?
Jakie ma zastosowanie wosk pszczeli? Anna Celińska

Węza pszczela
Czym jest węza pszczela? Anna Celińska

Jak pszczoły produkują wosk?
Produkcja wosku pszczelego Anna Celińska

Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?
Zastosowanie wosku pszczelego Anna Celińska
