Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?

Na zdjęciu: oczyszczone krążki wosku pszczelego. Źródło zdjęcia: fullbloomapiaries.com/beeswax6oz.html

wosk pszczeli plaster wosku węza świeczka właściwości wosku kosmetyki

W pszczelarstwie pozyskuje się i wykorzystuje wosk pszczeli przede wszystkim do produkcji węzy. Nie jest to jedyne możliwe zastosowanie dla wosku pszczelego. 

Węza jest to płytka wosku - swoisty szablon, który wtapiany w ramkę ma ułatwić pszczołom budowę prawidłowego plastra wosku. Pszczelarze coraz częściej także wykorzystują wosk do tworzenia świec woskowych oraz figurek, których zapach wypełnia wiele pomieszczeń i wpływa relaksacyjnie na człowieka. Pierwotnie wosk był głównie wykorzystywany właśnie jako surowiec do wyrobu świec, które oświetlały dwory, pałace oraz „drogę do bogów/Boga” w świątyniach.  

Istotnym „(…) nabywcą wosku jest przemysł kosmetyczny. Mnóstwo kremów, maści, balsamów, pomadek i szminek wykonywanych jest na bazie receptur, w których składzie znajduje się wosk. Równie ważnym jego odbiorcą jest przemysł farmaceutyczny, w którym przetwarza się go na maści i kremy.”[Gekeler, s. 133-134] Wosk pszczeli wykorzystuje się także w produkcji past do butów, impregnatów do drewna oraz różnego rodzaju smarów.

Wosk także znajduje zastosowanie „(…) w przemyśle farbiarskim, elektronicznym, radiowym, teletechnicznym, poligraficznym, mydlarskim, drukarskim, włókienniczym, (…) w galwanoplastyce, stomatologii (…). Stosuje się go do apretury, powlekania serów i owoców, do wyrobu woskowego papieru, kalki, sztucznych kwiatów, zapałek (…), w tradycji ludowej do malowania pisanek, wróżenia…”[Jośko, s. 56].

Pszczoły natomiast wykorzystują wosk jako budulec plastrów służących im jako magazyny miodu, pierzgi oraz do wychowu kolejnych pokoleń pszczół. Zaklepują nim również komórki z dojrzałym miodem i larwami.

Co istotne, wosk ma także właściwości lecznicze. Wykorzystywany jest on bowiem w apiterepii. Wielu specjalistów zaleca żucie dziewiczego plastra (samego lub z miodem) albo odsklepów z komórek plastrów. To pierwsze wspiera leczenie zatok i kataru siennego, zaś żucie odsklepin pomaga w leczeniu astmy.

„Ludzkość na przełomie wieków wykorzystywała wosk do tworzenia tabliczek do pisania, świec (w tym obrzędowych) (…)”[Szymański, s. 39] mumifikowania, balsamowania ciał zmarłych oraz odkażania ran.

Opracowano na podstawie:

  1. Gekeler W. Pszczoły. Poradnik hodowcy. Wydawnictwo RM, Warszawa 2007,
  2. Jośko F., Gala J. Pszczoły i ich lecznicze produkty, Wydawnictwo Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 2003,
  3. Szymański E.M. Marketing-mix na tle pszczelarstwa w Polsce, Wydawnictwo Texter, Warszawa 2012.
Emil M. Szymański

Emil M. Szymański

Autor tekstów

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Właściciel gospodarstwa pasiecznego w okolicach Zgorzelca. Z zawodu i zainteresowania - pasjonat bzykania.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraKomentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Musisz się zalogować aby móc dodać post.

Twitter

Facebook

FanPage

Newsletter

Portal Pszczelarski 2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie serwisu: Olgroup Multimedia