Jak producenci miodu oszukują konsumentów? Unia Europejska sprawdziła to! 2023

Ponad połowa próbek miodu sprawdzonych przez Unię Europejską, zdradziła, jakie taktyki stosują nieuczciwi producenci miodu. Wspólne Centrum Badawcze Komisji (Joint Reasearch Centre JRC) w Geel w Belgii sprawdziło około 320 próbek miodu, z których aż połowa zawierała syrop cukrowy oraz barwniki, odpowiadające za intensywny kolor miodu. Ponadto aż 46% próbek spośród 147 nie spełniało wymogów unijnych, dotyczących produkcji miodu.
Jak wykazują badania problem stanowi głównie importowany miód. Tylko na rynku niemieckim rodzimi pszczelarze dostarczają około 34 000 ton miodu (dane z 2022 roku), podczas gdy drugie tyle importowane jest z innych krajów.
Kolejny problem jest taki, że fałszywy miód nie jest wcale łatwy do rozpoznania. Powodem jest glukoza i fruktoza, które są głównymi składnikami miodu, ale znajdują się również w syropie cukrowym. Taką mieszankę można łatwo przygotować, ponieważ miód bardzo dobrze się łączy z syropem cukrowym. I zdecydowanie producenci miodu sporo zyskują na takim procederze, ponieważ miód importowany do Europy kosztuje około 2,17 euro za kilogram, a syrop cukrowy, pozyskiwany z ryżu zaledwie 0,40-0,60 euro za kilogram. Warto wskazać, że z krajów trzecich do Unii Europejskiej trafia około 175 000 ton miodu, a więc 40% całkowitego zużycia. Według organizacji Foodwatch Unia Europejska zaraz po Stanach Zjednoczonych jest drugim największym importerem miodu na świecie i co za tym idzie około 80 000 ton miodu z importu zawiera dodatek syropu cukrowego bądź barwników.
Chris Methmann - dyrektor Foodwatch Niemcy dodaje, że podrabiany miód sprzedawany jest w marketach od wielu lat. Dzieje się tak, ponieważ producenci wykorzystują luki w procesie monitorowania żywności. Z tego względu Methmann uważa, że konieczne jest wdrożenie bardziej nowoczesnych metod analizy żywności, dzięki czemu łatwiej będzie eliminować z rynku podrabiany miód. Dlatego organizacja Foodwatch apeluje do wszystkich województw niemieckich, by te wyposażały laboratoria właśnie w nowoczesny i innowacyjny sprzęt do kontroli produktów żywnościowych.
Netografia
infranken.de, Die Abzocke mit Honig - so dreist werden Verbraucher getäuscht, https://www.infranken.de/ratgeber/verbraucher/honig-so-dreist-werden-verbraucher-getaeuscht-art-5731010, Data publikacji: 2023.08.15, Data odczytu: 2023.08.25
Czytaj również
Badanie miodu w domowych warunkach
Liczba wyświetleń artykułu: 276
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Pszczelarze z Rumunii oczekują wsparcia UE ws. weryfikacji cen i jakości miodu 2023
Miód z Chin i Ukrainy zalewa Rumunię Edyta Glebocki

Właściwości miodu wrzosowego
Miód wrzosowy i jego właściwości Anna Celińska

Zmiana dofinansowania do pasiek w Bawarii 2023
Niemcy stawiają na ilość i ekologię Edyta Glebocki

Miód z Bardejowa okrzyknięty najsmaczniejszym miodem świata 2023
Najlepszy miód na świecie jest ze Słowacji Edyta Glebocki

Miód z konopi - pakt między rolnictwem a pszczelarstwem przynosi plony 2023
Miód konopny z Niemiec jest bardzo pożądany Edyta Glebocki

Badanie laboratoryjne jakości miodu
Jakie parametry są badane podczas badania laboratoryjnego miodu? Joanna Winsyk

Który miód jest najdroższy?
Ceny najdroższych miodów w Polsce i za granicą Joanna Winsyk
