Portal Pszczelarski

Miód jednym z najczęściej podrabianych produktów na świecie

pszczelarstwo w Anglii miód badanie miodu fałszowanie miodu

Jak informuje brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" miód należy do trójki najczęściej fałszowanych produktów na świecie. Na podium znalazła się również oliwa z oliwek i mleko. 

Są dwa sposoby podrabiania miodu. Pierwszy z nich jest w zupełności legalny i polega na dodaniu do niego syropu cukrowego i odrobiny barwnika. Jeżeli stosuje się tę praktykę, to informacja o tym powinna znaleźć się na etykiecie. Drugą metodą równie często spotykaną jest sprzedaż prawdziwego miodu kiepskiej jakości jako droższego i lepszego. Nierzadko miód dobrej jakości jest mieszany z tym gorszym, co negatywnie wpływa na jego smak. 

Proceder może się nasilać. Wpływ na to ma spadek pszczelej populacji, a zwłaszcza dzikich pszczół, które w miastach są wypierane przez pszczoły miodne. Te z kolei są narażone skutki intensywnego rolnictwa i choroby. Sytuacje na rynku miodu pogarszają też zmiany klimatu, które wywołują brak pokarmu i w efekcie głód w pasiekach. 

"The Daily Telegraph" zwraca również uwagę na dramatyczną sytuację pszczół w Stanach Zjednoczonych, gdzie powszechną praktyką jest wożenie pszczół miodnych od gospodarstwa do gospodarstwa, aby zapylać uprawy.Liczba wyświetleń artykułu: 505

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie