Portal Pszczelarski

Nowatorski sposób na fałszywy miód

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Hiszpanii fałszowanie miodu

Naukowcy z Politechniki w Walencji w Hiszpanii opracowali specjalny "elektroniczny język", który pozwala w szybki i tani sposób rozpoznać zafałszowany miód. Naukowcy uważają, że jest to przełom, który zmieni rynek.

Podczas gdy tradycyjne metody badania próbek miodu trwają do kilku dni, "elektroniczny język"  (zdaniem twórców) daje możliwość ustalenia tych samych danych w niecałą godzinę. Jak wyjaśniają naukowcy, fałszywy miód to zwykle mieszanka. w której znajduje się syrop lub melasa cukrowa. Tego typu działalność nieuczciwych producentów stanowi oczywiste łamanie prawa, jednak nadal nie brak śmiałków, którzy wybierają łatwy zysk.

Zaproponowane przez hiszpańskich naukowców urządzenie, działa dzięki połączeniu techniki i statystycznej analizy danych. "Elektroniczny język" jest w stanie nie tylko wykryć fałszywe markery, ale również określić ich poziom w produkcie, co daje nam informacje o skali zafałszowania miodu.

Badanie miodu za pomocą "elektronicznego języka" ma być pierwszym etapem weryfikacji podejrzanego produktu, która będzie jedynie wstępem do dalszej analizy i identyfikacji.

Opracowano na podstawie:

Food Fakty, Elektroniczny język wykrywa zafałszowania miodu (Food Fraud), https://foodfakty.pl/elektroniczny-jezyk-wykrywa-zafalszowania-miodu-food-fraud, Data publikacji: 2018.09.30, Data odczytu: 2018.09.30

Czytaj również:

Badanie miodu w domowych warunkach

Kontrola jakości mioduLiczba wyświetleń artykułu: 4511

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR