Portal Pszczelarski

W Szczecinie powstaje pierwsza miejska barć 2020

pszczelarstwo zachodniopomorskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska barć miejska Szczecin Zdzisław Baran

Władze Szczecina zdecydowały o postawieniu w Szczecinie pierwszej miejskiej barci. Powstanie ona w pniu martwego drzewa na Syrenich Stawach.

Szczecińska barć została stworzona dzięki staraniom miejskich leśników. Wydrążona w pniu drzewa wnęka dla pszczół, wykorzystywana do hodowli tych owadów co najmniej od średniowiecza, pojawi się w parku na Syrenich Stawach tuż przy głównej, asfaltowej alejce. Miejsce to dla pszczół wydaje się być idealne, gdyż w pobliżu znajduje się poletko z miododajnymi roślinami takimi, jak nawłoć czy robinia akacjowa.

Ogromny pień, w którym zamieszkają pszczoły został przywieziony do Szczecina przez leśników z innego miejsca, a pszczoły, które zamieszkają w barci już jesienią 2020 roku dostarczy bartnik Zdzisław Baran. To on również wraz z leśnikami będzie opiekować się tymi owadami. Teren wokół barci ma zostać ogrodzony.

Inicjatorzy projektu powstania barci zapowiadają, że zasiedlenie Syrenich Stawów pszczołami przyczyni się do zwiększenia bioróżnorodności tego miejsca. W planach jest również prowadzenie tu zajęć edukacyjnych na temat pszczół, pszczelarstwa i historii bartnictwa.

Czytaj również:

Bartnictwo w Polsce - tradycja

Bartnictwo w Polsce - zawód bartnika i produkt bartniczy

Bartnictwo w Polsce - szanse i zagrożenia



Liczba wyświetleń artykułu: 1500

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Konferencja Pszczelarska w OODR w Łosiowie 2016

Toruński Festiwal Smaków 2017

Miód w przysłowiach i cytatach