Portal Pszczelarski

Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia – roślina miododajna

Na zdjęciu: Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia (Solidago gigantea Aiton). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Solidago_gigantea_A.jpg i fr.wikipedia.org/wiki/Solidage_g%C3%A9ant#/media/File:Late_guldenroede_13-08-2005_12.58.10.JPG. Autorzy zdjęć: Wouter Hagens i TeunSpaans

nawłoć późna nawłoć olbrzymia Solidago gigantea Aiton roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa nawłoci późnej wydajność miodowa nawłoci olbrzymiej wydajność pyłkowa nawłoci późnej wydajność pyłkowa nawłoci olbrzymiej cechy charakterystyczne nawłoci późnej cechy charakterystyczne nawłoci olbrzymiej występowanie nawłoci późnej występowanie nawłoci olbrzymiej uprawa nawłoci późnej uprawa nawłoci olbrzymiej

Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia – roślina miododajna

Nawłoć późna (Solidago gigantea Aiton) to jedna z najbardziej wydajnych roślin pod względem produkcji nektaru. Jest idealna pod uprawę w celu wzbogacenia pożytków pszczelich.

Efektowna roślina ma swoje korzenie w Ameryce Północnej, stamtąd została sprowadzona do Europy. Była traktowana przede wszystkim jako gatunek ozdobny, sadzono ją w parkach i ogrodach botanicznych. Dziś coraz częściej jest uprawiana ze względu na miododajność.

Nawłoć późna świetnie aklimatyzuje się do każdych warunków glebowych i dość szybko zaczyna wypierać rodzime gatunki danego obszaru. Jest więc traktowana jako gatunek inwazyjny. Na terenie, na którym rośnie, tworzy rozłogi, w wyniku czego rozrasta się bardzo szybko. Dorasta nawet do 2,5 metra wysokości, ma sztywną, pokrytą woskiem łodygę, która w dolnej części jest naga, natomiast im bliżej kwiatostanu, tym bardziej pokryta jest drobnymi włoskami. Liście są podłużne i lancetowate, w środkowej części łodygi są największe, natomiast im wyżej, tym robią się mniejsze i drobniejsze.

Nazwa nawłoci późnej nawiązuje do terminu kwitnienia, które odbywa się dość późno, bo w lipcu i w sierpniu. To czas, gdy pojawia się luka w kwitnieniu i pszczoły nie mają co zbierać – nawłoć świetnie wypełnia te lukę i zapewnia ciągłość zbierania nektaru. Kwiaty są dość drobne, o intensywnie żółtej barwie. Zebrane są natomiast w dość duże kwiatostany. Co ciekawe, pojedynczy kwiat nie wydziela zbyt wiele nektaru, jednak nawłoć późna pokrywa tak rozległe tereny pól, pastwisk, terenów przy zbiornikach wodnych, że zbiór nektaru jest ogromny. Pszczoły chętnie wykorzystują nawłoć jako źródło pożytku. Wydajność miodowa z jednego hektara to około 700-800 kg. Z nawłoci pszczoły pozyskują także pyłek – około 50 kg z jednego hektara.

Nawłoć późna to gatunek, który może rosnąc praktycznie wszędzie. Dlatego też pszczelarze nie musza zastanawiać się nad jej wymaganiami glebowymi, tylko od razu mogą przystąpić do zasiewu. Nawłoć rozmnaża się z nasion – wystarczy porozrzucać ścięte kwiatostany w miejscach, gdzie chcemy, by wyrosła w przyszłym roku. Wykiełkuje na pewno i zapewni wsparcie innym roślinom miododajnym występującym w pobliżu pasieki.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 32

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 30588

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-08-31 08:34:11

Wszędzie nawłoci pełno, zwłaszcza w Małopolsce. Każde pobocze poza większym miastem jest żółte. Piękny widok nie tylko dla pszczół! :)

blondynekkrk 2018-08-16 09:12:36

W tym roku chyba nawłoć jest nazbyt przesuszona...  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.