Portal Pszczelarski

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: kwiaty robinii akacjowej. Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Gew%C3%B6hnliche_Robinie#mediaviewer/File:Robinia_pseudoacacia_flower.jpg Autor zdjęcia: Przemysław Malkowski

robinia akacjowa Robinia pseudoacacia roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa robinii akacjowej

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Spośród wszystkich roślin miododajnych robinia akacjowa plasuje się na szczycie listy. Daje bowiem bardzo obfite pożytki, a powstający z niej miód cieszy się dużym uznaniem konsumentów ze względu na łagodny smak i doskonałe wartości odżywcze.

Robinia akacjowa występuje powszechnie we wszystkich regionach kraju, nic więc dziwnego, że jest jednym z ulubionych drzew pszczelarzy. Zwłaszcza, że w środowisku naturalnym rozprzestrzenia się samorzutnie, co stawia ją wyżej niż drzewka owocowe, o które trzeba dbać. Robinia akacjowa ma silnie pachnące motylkowe kwiaty, które tworzą charakterystyczne grona o długości od 10 do 20 cm. Lubi miejsca ciepłe i suche, najlepiej mało gęste lasy, zadrzewienia śródpolne oraz suche zarośla. Nie ma dużych wymagań glebowych, natomiast potrzebuje dużo słońca. Dlatego też jako pożytek najlepiej sprawdza się podczas ciepłej, słonecznej pogody. W czasie deszczu lub silnego wiatru jej kwitnienie osłabia się, a kwiaty mogą nawet ulec zniszczeniu.

Robinia akacjowa kwitnie od maja do czerwca przez około 10 dni, co ciekawe – często też powtarza kwitnienie, co z punktu widzenia pszczół jest zjawiskiem niezwykle korzystnym. Pszczoły bardzo chętnie latają na pożytki z kwitnącą robinią akacjową, za każdym razem przynosząc duże ilości nektaru. Jeśli pogoda jest odpowiednia, dzienna ilość wytwarzanego miodu może sięgać nawet 7 kilogramów. Miód wytwarzany z robinii akacjowej jest biały lub jasnokremowy, ma bardzo słodki smak i zapach z wyraźnie wyczuwalną kwiatową nutą. Ten wyjątkowo łagodny smak sprawia, że miód akacjowy bardzo chętnie spożywają dzieci.

Zobacz również:

Właściwości miodu akacjowego

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16175

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2014-11-27 10:14:01

Czyli wydajność miodowa +/- ok 70kg.

Sylwek 2016-06-07 10:00:27

Pszczoły targają akację aż miło patrzeć!

arek 2016-06-08 07:29:39

Myślę, że takim entuzjazmem nie pałają osoby uczulone na pyłki :)  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Słodka sałatka z kurczakiem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll