Portal Pszczelarski

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: kwiaty robinii akacjowej. Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Gew%C3%B6hnliche_Robinie#mediaviewer/File:Robinia_pseudoacacia_flower.jpg Autor zdjęcia: Przemysław Malkowski

robinia akacjowa Robinia pseudoacacia roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa robinii akacjowej

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Spośród wszystkich roślin miododajnych robinia akacjowa plasuje się na szczycie listy. Daje bowiem bardzo obfite pożytki, a powstający z niej miód cieszy się dużym uznaniem konsumentów ze względu na łagodny smak i doskonałe wartości odżywcze.

Robinia akacjowa występuje powszechnie we wszystkich regionach kraju, nic więc dziwnego, że jest jednym z ulubionych drzew pszczelarzy. Zwłaszcza, że w środowisku naturalnym rozprzestrzenia się samorzutnie, co stawia ją wyżej niż drzewka owocowe, o które trzeba dbać. Robinia akacjowa ma silnie pachnące motylkowe kwiaty, które tworzą charakterystyczne grona o długości od 10 do 20 cm. Lubi miejsca ciepłe i suche, najlepiej mało gęste lasy, zadrzewienia śródpolne oraz suche zarośla. Nie ma dużych wymagań glebowych, natomiast potrzebuje dużo słońca. Dlatego też jako pożytek najlepiej sprawdza się podczas ciepłej, słonecznej pogody. W czasie deszczu lub silnego wiatru jej kwitnienie osłabia się, a kwiaty mogą nawet ulec zniszczeniu.

Robinia akacjowa kwitnie od maja do czerwca przez około 10 dni, co ciekawe – często też powtarza kwitnienie, co z punktu widzenia pszczół jest zjawiskiem niezwykle korzystnym. Pszczoły bardzo chętnie latają na pożytki z kwitnącą robinią akacjową, za każdym razem przynosząc duże ilości nektaru. Jeśli pogoda jest odpowiednia, dzienna ilość wytwarzanego miodu może sięgać nawet 7 kilogramów. Miód wytwarzany z robinii akacjowej jest biały lub jasnokremowy, ma bardzo słodki smak i zapach z wyraźnie wyczuwalną kwiatową nutą. Ten wyjątkowo łagodny smak sprawia, że miód akacjowy bardzo chętnie spożywają dzieci.

Zobacz również:

Właściwości miodu akacjowego

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13845

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972

2014-11-27 10:14:01

Czyli wydajność miodowa +/- ok 70kg.

Sylwek

2016-06-07 10:00:27

Pszczoły targają akację aż miło patrzeć!

arek

2016-06-08 07:29:39

Myślę, że takim entuzjazmem nie pałają osoby uczulone na pyłki :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.