Ul chroniący przed warrozą. Wynalazek z Australii 2020
Australijska firma Bega Foods stworzyła ul, który pozwala na wykrycie pasożyta pszczół miodnych - varroa destructor (dręcz pszczeli). Pasożyt jest odpowiedzialny za wywoływanie warrozy - choroby dziesiątkującej pszczelą populację.
Ule, które zaprezentowano w związku z projektem "Purple hive project", który wprowadza na rynek nową markę miodów B Honey. Stworzone ule są w kolorze fioletowym oraz wyposażone w kamery wraz z bramką, zasilaną energią słoneczną. Urządzenie pozwala na sprawdzenie każdej wchodzącej do ula pszczoły. Jeżeli chociaż jedna z nich będzie zainfekowana Varroa destructor, to system wysyła alert. W ten sposób można zawczasu podjąć działania chroniące owady przed chorobą.
Australijska firma zamierza stworzyć na całym kontynencie system wczesnego ostrzegania przed warrozą. Australia i Oceania jest jak na razie jedynym kontynentem (nie licząc Antarktydy), gdzie nie pojawiło się to schorzenie.
Warroza jest uważana za najgroźniejszą chorobę pszczół. Atakuje zarówno czerw, jak i dorosłe osobniki. Na jej skutek może dojść do wyginięcia niemal wszystkich pszczół w danej pasiece. Kluczowe przy zwalczaniu tego schorzenia jest wczesne wykrycie zainfekowanych owadów, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się zarazy.
Czytaj również:
Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor
Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny
Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy
Liczba wyświetleń artykułu: 5401
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!