Remizy dla zapylaczy w podkarpackich lasach 2020
W Nadleśnictwie Tuszyma w okolicach Krosna zakładane są "remizy dla owadów zapylających". Są to niewielkie powierzchniowo obszary, gdzie kwitną miododajne rośliny, a pszczoły i inne zapylacze będą mogły znaleźć tu schronienie.
Sadzone w takich miejscach rośliny odznaczają się zróżnicowanymi terminami kwitnienia, różną pyłkodajnością i miododajnością. W leśnictwie Ruda, gdzie postawiono szóstą "remizę dla zapylaczy" pojawiło się aż 120 różnych krzewinek, krzewów i drzewek miododajnych, w tym lawenda, derenia, głóg, śnieguliczka, irga, suchodrzewina, porzeczka, agrest, aronia, kalina, wierzbę, karłowata, lipa oraz stare odmiany czereśni, wiśni, grusz czy jabłoni. Powierzchnia całego kompleksu obejmuje jednak jedynie 0,16 ha.
Projekt jest finansowany przez Lasy Państwowe w ramach realizacji programu "Pszczoły wracają do lasu". Celem tworzonych "remiz" jest powstanie siedlisk i obudowa populacji zapylaczy, w szczególności pszczół i owadów im pokrewnych. Nadleśnictwo ma także nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do poprawy świadomości przyrodniczej na temat znaczenia owadów zapylających i potrzeby ich ochrony. Służyć ma temu m.in. prowadzenie zajęć warsztatowych i edukacyjnych przy "remizach".
Liczba wyświetleń artykułu: 1034
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!