Portal Pszczelarski

Remizy dla zapylaczy w podkarpackich lasach 2020

pszczelarstwo podkarpackie akcja pszczelarska remizy dla zapylaczy Pszczoły wracają do lasu

W Nadleśnictwie Tuszyma w okolicach Krosna zakładane są "remizy dla owadów zapylających". Są to niewielkie powierzchniowo obszary, gdzie kwitną miododajne rośliny, a pszczoły i inne zapylacze będą mogły znaleźć tu schronienie.

Sadzone w takich miejscach rośliny odznaczają się zróżnicowanymi terminami kwitnienia, różną pyłkodajnością i miododajnością. W leśnictwie Ruda, gdzie postawiono szóstą "remizę dla zapylaczy" pojawiło się aż 120 różnych krzewinek, krzewów i drzewek miododajnych, w tym lawenda, derenia, głóg, śnieguliczka, irga, suchodrzewina, porzeczka, agrest, aronia, kalina, wierzbę, karłowata, lipa oraz stare odmiany czereśni, wiśni, grusz czy jabłoni. Powierzchnia całego kompleksu obejmuje jednak jedynie 0,16 ha.

Projekt jest finansowany przez Lasy Państwowe w ramach realizacji programu "Pszczoły wracają do lasu". Celem tworzonych "remiz" jest powstanie siedlisk i obudowa populacji zapylaczy, w szczególności pszczół i owadów im pokrewnych. Nadleśnictwo ma także nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do poprawy świadomości przyrodniczej na temat znaczenia owadów zapylających i potrzeby ich ochrony. Służyć ma temu m.in. prowadzenie zajęć warsztatowych i edukacyjnych przy "remizach".



Liczba wyświetleń artykułu: 1136

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego