Portal Pszczelarski

Remizy dla zapylaczy w podkarpackich lasach 2020

pszczelarstwo podkarpackie akcja pszczelarska remizy dla zapylaczy Pszczoły wracają do lasu

W Nadleśnictwie Tuszyma w okolicach Krosna zakładane są "remizy dla owadów zapylających". Są to niewielkie powierzchniowo obszary, gdzie kwitną miododajne rośliny, a pszczoły i inne zapylacze będą mogły znaleźć tu schronienie.

Sadzone w takich miejscach rośliny odznaczają się zróżnicowanymi terminami kwitnienia, różną pyłkodajnością i miododajnością. W leśnictwie Ruda, gdzie postawiono szóstą "remizę dla zapylaczy" pojawiło się aż 120 różnych krzewinek, krzewów i drzewek miododajnych, w tym lawenda, derenia, głóg, śnieguliczka, irga, suchodrzewina, porzeczka, agrest, aronia, kalina, wierzbę, karłowata, lipa oraz stare odmiany czereśni, wiśni, grusz czy jabłoni. Powierzchnia całego kompleksu obejmuje jednak jedynie 0,16 ha.

Projekt jest finansowany przez Lasy Państwowe w ramach realizacji programu "Pszczoły wracają do lasu". Celem tworzonych "remiz" jest powstanie siedlisk i obudowa populacji zapylaczy, w szczególności pszczół i owadów im pokrewnych. Nadleśnictwo ma także nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do poprawy świadomości przyrodniczej na temat znaczenia owadów zapylających i potrzeby ich ochrony. Służyć ma temu m.in. prowadzenie zajęć warsztatowych i edukacyjnych przy "remizach".



Liczba wyświetleń artykułu: 1034

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016