Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Lawenda wąskolistna – roślina miododajna

Na zdjęciu: Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Źródła zdjęć: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/Starr_070621-7410_Lavandula_angustifolia.jpg i commons.wikimedia.org/wiki/File:Lavandula_angustifolia_003.JPG Autorzy zdjęć: Forest & Kim Starr i H. Zell

lawenda wąskolistna lavandula angustifolia lawenda wonna roślina ozdobna roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa lawendy wąskolistnej cechy charakterystyczne lawendy wąskolistnej występowanie lawendy wąskolistnej uprawa lawendy wąskolistnej

Lawenda wąskolistna – roślina miododajna

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) przyciąga pszczoły swoim wyjątkowym zapachem i pięknymi kwiatami. Nie bez powodu nazywana jest czasami lawendą wonną. Należy do roślin niezbyt wymagających, dlatego nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z jej uprawą.

Lawenda wąskolistna jest półkrzewem, który przy dobrych warunkach glebowych osiąga wysokość nawet 90 cm. Popularnie występuje w krajach śródziemnomorskich, gdyż tamtejszy klimat jest dla niej najlepszy. Jednak także w naszym umiarkowanym klimacie radzi sobie dość dobrze. Lubi lekkie, półprzepuszczalne gleby oraz ciepłą, słoneczną pogodę. Pędy lawendy są wzniesione, tuż przy ziemi są zdrewniałe, natomiast im wyżej tym bardziej zielone i okryte delikatnymi włoskami. Liście są lancetowate, ułożone naprzeciwlegle, mają podwinięte brzegi i, podobnie jak łodyga, są pokryte włoskami.

Optymalna pora kwitnienia lawendy to od końca czerwca do końca lipca. Wtedy nad łąkami, na których rośnie, unosi się delikatny, słodki aromat. Kwiaty o intensywnej barwie fioletowo-niebieskiej są zebrane w poprzerywane kwiatostany. Wydajność miodowa lawendy wąskolistnej jest dość duża i sięga 250 kg z jednego hektara pożytku.

Lawenda wąskolistna doskonale sprawdzi się jako roślina ozdobna, natomiast pszczelarze mogą wykorzystać jej miododajne właściwości. Najlepiej wysiać nasionka wczesną wiosną w specjalnie do tego przygotowanym rozsadniku. Gdy wykiełkują, przenosi się je na poletko pszczelarskie. Lawendę wąskolistną należy sadzić w dość dużym rozstawie, gdyż potrzebuje przestrzeni. Optymalna odległość jednej rośliny od drugiej do około 40 cm.

Kwiaty lawendy wąskolistnej można też wykorzystać w inny sposób. Wystarczy je ściąć, zasuszyć, umieścić w płóciennych woreczkach i wykorzystać jako naturalną saszetkę odświeżającą do szafy. Lawenda nie tylko sprawi, że ubrania będą delikatnie pachniały, ale też odstraszy mole.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 239-240

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 23893

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele