Portal Pszczelarski

Głóg pięcioszyjkowy – roślina miododajna

Na zdjęciu: Głóg pięcioszyjkowy (Crataegus pentagyna). Źródła zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/File:Crataegus_pentagyna_BotGardBln1105Fruits.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Crataegus_pentagyna#/media/File:Crataegus_pentagyna_FruitsLeaves_BotGardBln0906.JPG Autor zdjęć: BotBln

głóg pięcioszyjkowy crataegus pentagyna roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa głogu pięcioszyjkowego wydajność pyłkowa głogu pięcioszyjkowego cechy charakterystyczne głogu pięcioszyjkowego występowanie głogu pięcioszyjkowego uprawa głogu pięcioszyjkowego miód wiosenny

Głóg pięcioszyjkowy – roślina miododajna

Głóg pięcioszyjkowy (Crataegus pentagyna) jest bardzo cenioną rośliną miododajną, sadzoną przez pszczelarzy dla zwiększenia produkcji miodu w pasiece. Oprócz jego praktycznych właściwości, jest też wyjątkowo ozdobny, dzięki czemu świetnie sprawdzi się także w ogrodzie.

Gdzie można spotkać głóg pięcioszyjkowy? Przede wszystkim w lasach i na polanach, w zaroślach i nad brzegami zbiorników wodnych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, jednak najlepiej rośnie na podłożu bogatym w wapń.

Głóg pięcioszyjkowy jest obficie rozgałęziającym się krzewem, który przy dobrych warunkach glebowych oraz odpowiednim nasłonecznieniu może osiągać wysokość do 5 metrów. Gdy jego gałązki są młode, są mocno owłosione z nielicznymi cierniami. Liście są owalne, mają 6 cm długości. Występują na nich okrągłe plamki. Na wierzchu liście mają kolor ciemnej zieleni, pod spodem są jasne. Kwiaty głogu są białe, intensywnie pachnące, mają około 1,5 cm średnicy i są zebrane w podbaldachy złożone z wielu kwiatów. Nektarują i pyłkują obficie, dlatego są tłumnie oblatywane zarówno przez pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem.

Okres kwitnienia głogu pięcioszyjkowego przypada na maj i czerwiec, z jego nektaru powstaje więc jasny i słodki miód wiosenny. Wydajność miodowa jest dość spora, bo 180 kg z jednego hektara pożytków. To daje tej odmianie głodu palme pierwszeństwa, jeśli chodzi o miododajność. Dla porównania – głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy pozwalają na uzyskanie około 15 kg nektaru z jednego hektara.

Głóg pięcioszyjkowy rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać tuż po wydobyciu z owoców albo wczesna wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest też zmiażdżenie owoców po zebraniu, zasypanie ich piaskiem, włożenie do doniczki i zakopanie w glebie na głębokości około 10 cm. Wiosną nasiona wydobywa się i sieje w rozsadniku, a gdy roślina wykiełkuje, przesadza się ją bezpośrednio na poletko obok pasieki.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 42

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16545

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski