Głóg pięcioszyjkowy – roślina miododajna

Na zdjęciu: Głóg pięcioszyjkowy (Crataegus pentagyna). Źródła zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/File:Crataegus_pentagyna_BotGardBln1105Fruits.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Crataegus_pentagyna#/media/File:Crataegus_pentagyna_FruitsLeaves_BotGardBln0906.JPG Autor zdjęć: BotBln
Głóg pięcioszyjkowy – roślina miododajna
Głóg pięcioszyjkowy (Crataegus pentagyna) jest bardzo cenioną rośliną miododajną, sadzoną przez pszczelarzy dla zwiększenia produkcji miodu w pasiece. Oprócz jego praktycznych właściwości, jest też wyjątkowo ozdobny, dzięki czemu świetnie sprawdzi się także w ogrodzie.
Gdzie można spotkać głóg pięcioszyjkowy? Przede wszystkim w lasach i na polanach, w zaroślach i nad brzegami zbiorników wodnych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, jednak najlepiej rośnie na podłożu bogatym w wapń.
Głóg pięcioszyjkowy jest obficie rozgałęziającym się krzewem, który przy dobrych warunkach glebowych oraz odpowiednim nasłonecznieniu może osiągać wysokość do 5 metrów. Gdy jego gałązki są młode, są mocno owłosione z nielicznymi cierniami. Liście są owalne, mają 6 cm długości. Występują na nich okrągłe plamki. Na wierzchu liście mają kolor ciemnej zieleni, pod spodem są jasne. Kwiaty głogu są białe, intensywnie pachnące, mają około 1,5 cm średnicy i są zebrane w podbaldachy złożone z wielu kwiatów. Nektarują i pyłkują obficie, dlatego są tłumnie oblatywane zarówno przez pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem.
Okres kwitnienia głogu pięcioszyjkowego przypada na maj i czerwiec, z jego nektaru powstaje więc jasny i słodki miód wiosenny. Wydajność miodowa jest dość spora, bo 180 kg z jednego hektara pożytków. To daje tej odmianie głodu palme pierwszeństwa, jeśli chodzi o miododajność. Dla porównania – głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy pozwalają na uzyskanie około 15 kg nektaru z jednego hektara.
Głóg pięcioszyjkowy rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać tuż po wydobyciu z owoców albo wczesna wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest też zmiażdżenie owoców po zebraniu, zasypanie ich piaskiem, włożenie do doniczki i zakopanie w glebie na głębokości około 10 cm. Wiosną nasiona wydobywa się i sieje w rozsadniku, a gdy roślina wykiełkuje, przesadza się ją bezpośrednio na poletko obok pasieki.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 42
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 18477
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Właściwości miodu wielokwiatowego
Miód wielokwiatowy i jego właściwości Anna Celińska
