Portal Pszczelarski

Lipa drobnolistna - roślina miododajna

Na zdjęciu: lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Lime_tree.jpg/640px-Lime_tree.jpg

lipa drobnolistna Tilia cordata Mill. roślina miododajna pożytki występowanie lipy drobnolistnej wydajność miodowa wydajność miodowa lipy drobnolistnej żywotność lipy drobnolistnej kwitnienie lipy drobnolistnej miód lipowy

Jedną z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce jest lipa drobnolistna. Podczas kwitnienia wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, który pszczoły wręcz uwielbiają. Pasieka zlokalizowana w pobliżu takich pożytków lipowych to gwarancja obfitego miodobrania.

Lipa drobnolistna rośnie pospolicie niemal na całym terytorium Polski. Można ja spotkać w parkach, ogrodach, na miejskich skwerach czy przy posesjach jednorodzinnych. Może występować naturalnie lub też być sadzona. Lipa drobnolistna jako roślina miododajna była znana i ceniona już wiele wieków temu. Jej wydajność jest bowiem ogromna – około 1000 kg miodu z hektara. Oczywiście, choć liczba ta poraża swoją wielkością, jest w rzeczywistości jedynie orientacyjna. Lipy bowiem występują w skupiskach, ale nie aż tak wielkich, by zająć cały hektar. Jednego jednak pszczelarze mogą być pewni – jeśli umiejscowią pasiekę w pobliżu pożytków lipowych, mogą być pewni dużych i udanych zbiorów miodu.

Lipa drobnolistna może dorastać nawet do 30 metrów. Jest nie tylko wysoka, ale też długowieczna – jej żywotność sięga nawet tysiąca lat. Jest ona tez bardzo rozłożysta, dzięki czemu nawet jedna lipa zaspokoi potrzeby żywieniowe wielu pszczół. Drzewo kwitnie zwykle w czerwcu i ma mnóstwo kwiatów. Są one bardzo aromatyczne, a ich intensywny zapach przyciąga pszczoły nawet z daleka. Jeśli kwiaty lipy to główny pożytek dla pszczół w tym okresie, z ich nektaru powstaje miód lipowy ceniony za niezwykły, łagodny i słodki smak oraz mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Miód lipowy jest jasny, ma delikatny aromat, w którym bez trudu wyczujemy zapach kwiatów lipy.

Zobacz również:

Właściwości miodu lipowego

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 29361

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-07-06 07:56:03

Już wkrótce będzie pyszny miodek lipowy :)



  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Różowe stringi z miodem

Domowa musztarda z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom