Portal Pszczelarski

Lipa drobnolistna - roślina miododajna

Na zdjęciu: lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Lime_tree.jpg/640px-Lime_tree.jpg

lipa drobnolistna Tilia cordata Mill. roślina miododajna pożytki występowanie lipy drobnolistnej wydajność miodowa wydajność miodowa lipy drobnolistnej żywotność lipy drobnolistnej kwitnienie lipy drobnolistnej miód lipowy

Jedną z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce jest lipa drobnolistna. Podczas kwitnienia wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, który pszczoły wręcz uwielbiają. Pasieka zlokalizowana w pobliżu takich pożytków lipowych to gwarancja obfitego miodobrania.

Lipa drobnolistna rośnie pospolicie niemal na całym terytorium Polski. Można ja spotkać w parkach, ogrodach, na miejskich skwerach czy przy posesjach jednorodzinnych. Może występować naturalnie lub też być sadzona. Lipa drobnolistna jako roślina miododajna była znana i ceniona już wiele wieków temu. Jej wydajność jest bowiem ogromna – około 1000 kg miodu z hektara. Oczywiście, choć liczba ta poraża swoją wielkością, jest w rzeczywistości jedynie orientacyjna. Lipy bowiem występują w skupiskach, ale nie aż tak wielkich, by zająć cały hektar. Jednego jednak pszczelarze mogą być pewni – jeśli umiejscowią pasiekę w pobliżu pożytków lipowych, mogą być pewni dużych i udanych zbiorów miodu.

Lipa drobnolistna może dorastać nawet do 30 metrów. Jest nie tylko wysoka, ale też długowieczna – jej żywotność sięga nawet tysiąca lat. Jest ona tez bardzo rozłożysta, dzięki czemu nawet jedna lipa zaspokoi potrzeby żywieniowe wielu pszczół. Drzewo kwitnie zwykle w czerwcu i ma mnóstwo kwiatów. Są one bardzo aromatyczne, a ich intensywny zapach przyciąga pszczoły nawet z daleka. Jeśli kwiaty lipy to główny pożytek dla pszczół w tym okresie, z ich nektaru powstaje miód lipowy ceniony za niezwykły, łagodny i słodki smak oraz mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Miód lipowy jest jasny, ma delikatny aromat, w którym bez trudu wyczujemy zapach kwiatów lipy.

Zobacz również:

Właściwości miodu lipowego

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 33282

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-07-06 07:56:03

Już wkrótce będzie pyszny miodek lipowy :)



  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016