Lipa drobnolistna - roślina miododajna

Na zdjęciu: lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Lime_tree.jpg/640px-Lime_tree.jpg
Jedną z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce jest lipa drobnolistna. Podczas kwitnienia wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, który pszczoły wręcz uwielbiają. Pasieka zlokalizowana w pobliżu takich pożytków lipowych to gwarancja obfitego miodobrania.
Lipa drobnolistna rośnie pospolicie niemal na całym terytorium Polski. Można ja spotkać w parkach, ogrodach, na miejskich skwerach czy przy posesjach jednorodzinnych. Może występować naturalnie lub też być sadzona. Lipa drobnolistna jako roślina miododajna była znana i ceniona już wiele wieków temu. Jej wydajność jest bowiem ogromna – około 1000 kg miodu z hektara. Oczywiście, choć liczba ta poraża swoją wielkością, jest w rzeczywistości jedynie orientacyjna. Lipy bowiem występują w skupiskach, ale nie aż tak wielkich, by zająć cały hektar. Jednego jednak pszczelarze mogą być pewni – jeśli umiejscowią pasiekę w pobliżu pożytków lipowych, mogą być pewni dużych i udanych zbiorów miodu.
Lipa drobnolistna może dorastać nawet do 30 metrów. Jest nie tylko wysoka, ale też długowieczna – jej żywotność sięga nawet tysiąca lat. Jest ona tez bardzo rozłożysta, dzięki czemu nawet jedna lipa zaspokoi potrzeby żywieniowe wielu pszczół. Drzewo kwitnie zwykle w czerwcu i ma mnóstwo kwiatów. Są one bardzo aromatyczne, a ich intensywny zapach przyciąga pszczoły nawet z daleka. Jeśli kwiaty lipy to główny pożytek dla pszczół w tym okresie, z ich nektaru powstaje miód lipowy ceniony za niezwykły, łagodny i słodki smak oraz mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Miód lipowy jest jasny, ma delikatny aromat, w którym bez trudu wyczujemy zapach kwiatów lipy.
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 32352
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2017-07-06 07:56:03

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna
Wydajność miodowa szczeci sukienniczej Anna Celińska
