Portal Pszczelarski

Ochrona pszczół to również ochrona ich stadium larwalnego

pszczelarstwo w Polsce ochrona pszczół Greenpeace Michał Filipiak larwa pszczela pszczoła miodna

Ekolodzy zwracają uwagę, że w działaniach na rzecz ochrony zapylaczy zbyt mały nacisk kładzie się na ochronę ich larw.

Od 2006 roku obserwuje się masowe wymieranie pszczół i innych owadów zapylających. To prawdziwe zagrożenie nie tylko dla kwestii wyżywienia ludzkości, ale również dla zachowania bioróżnorodności na świecie. Dlatego właśnie od kilku lat trwa walka o ochronę tych owadów, w którą są zaangażowane organy Unii Europejskiej, rządy poszczególnych państw unijnych, a także organizacje pozarządowe, m.in. Greenpeace. Jednak, jak mówi ekolog dr Michał Filipiak, ochrona wybiórczo tylko gatunku pszczoła miodna jest niewystarczające dla zachowania bioróżnorodności. Ponadto w działaniach tych często zapomina się o konieczności ochrony nie tylko stadium dorosłego tych owadów, ale także ich larw.

Na świecie samych znanych jest około 20 tysięcy gatunków, a to nie są jedyne zapylacze. Pojedynczy gatunek, jakim jest pszczoła miodna, jest przystosowany do zapylania tylko ograniczonej liczby gatunków roślin. Dla ich ochrony konieczne jest ograniczenie stosowania pestycydów i herbicydów oraz przestrzegania zasad ich bezpiecznego dla owadów zapylających użycia.

Producenci rolni nierzadko są już uświadomieni w tej kwestii i obok upraw właściwych wysiewają często również obok nich rośliny nektarodajne korzystne dla pszczół. Niestety, nie jest na chwilę obecną zakorzeniona świadomość konieczności uzupełnienia tych zasiewów o rośliny, których pyłek jest niezbędny dla właściwego odżywienia larw pszczół i innych zapylaczy, a te mają nieco inne zapotrzebowania niż owady dorosłe. Dla larw dzikich pszczół korzystne są pyłki koniczyny, bobu, gryki, różnych gatunków róży i drzew owocowych.

Badania nad składem pyłku różnych roślin pod kątem ich pożytku dla larw zapylaczy trwają nadal i miejmy nadzieję, że pozwolą w przyszłości lepiej zadbać o zachowanie jak największej liczby gatunków zapylaczy i bioróżnorodności roślin dla nas samych i przyszłych pokoleń.

Opracowano na podstawie:

www.sadyogrody.pl, Ekolog: W działaniach na rzecz ochrony pszczół zapomina się o larwach, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/ekolog_w_dzialaniach_na_rzecz_ochrony_pszczol_zapomina_sie_o_larwach,14617.html, Data publikacji: 2018.07.30, Data odczytu: 2018.07.30

Czytaj również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Jakość matki pszczelej wychowanej z jaja lub larwy w różnym wieku



Liczba wyświetleń artykułu: 1547

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu