Portal Pszczelarski

Gryka zwyczajna - roślina miododajna

Na zdjęciu: ule na polu gryki. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/themes/website/data/php/timthumb.php?src=wp-content/uploads/2014/09/Gillispies-bee-yard1.jpg&q=90&w=888

gryka zwyczajna Fagopyrum sagittatum pożytki roślina miododajna wydajność miodowa wydajność miodowa gryki zwyczajnej

Gryka zwyczajna – roślina miododajna

Gryka jest uważana za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Jest hodowana na terenie niemal całego kraju, dlatego też miód gryczany możemy spotkać w pasiekach w całej Polsce. Stawiając ule na polu gryki można być pewnym dobrego miodobrania.

Przy prawidłowych warunkach pogodowych gryka kwitnie w lipcu przez okres 3-4 tygodni. To wystarczająco dużo czasu, by pszczoły mogły zebrać duże ilości nektaru i pyłku. Najwięcej nektaru kwiaty gryki mają o poranku i wtedy są najchętniej oblatywane przez pszczoły. Lubią po prostu wilgoć, więc podczas bardzo upalnego lata najlepiej, by pszczoły latały na pożytki wtedy, gdy na kwiatach występuje jeszcze poranna rosa. Z jednego hektara gryki, w zależności od pogody oraz od rasy pszczół, można zebrać od 80 do nawet 500 kilogramów miodu. Średnie zbiory to około 200 kilogramów. Kwiaty gryki mają mocny i intensywny zapach, który potem jest bardzo dobrze wyczuwalny w wyprodukowanym miodzie. Zapach jest tak silny, że nektar gryki można wyczuć nawet w takim miodzie, gdzie jest on jedynie niewielką domieszką. Typowy miód gryczany jest ciemny, czasem nawet czerwonawy.

Gryka jest sprawdzona i pewną rośliną pożytkową. Jeśli więc pszczelarz poszukuje nowego źródła pożytku, a w pobliżu pasieki znajdują się pola gryczane, warto dogadać się z rolnikiem i postawić ule w bezpośrednim pobliżu pola. Tam, gdzie są bliskie pożytki gryki, pszczoły nie będą szukały innego nektaru i będą wykazywać silną wierność kwiatową. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty gryki powodują zwiększoną agresję u pszczół, nawet u tych ras, które są wyjątkowo spokojne.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Właściwości miodu nawłociowo-gryczanego

Właściwości miodu gryczano-lipowego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 29026

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-11-10 08:03:18

No a gryka rośnie hektarami, w przeciwieństwie do lipy, więc faktycznie warto dogadać się za w czasu z rolnikiem :)

Lukasz_Baniak 2014-11-13 15:51:13

To racja, grykę od razu wyczuwa się w miodzie.

Bikej0909 2016-10-28 10:09:15

ja staram sie stawiac 2 ule na ha  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku