Portal Pszczelarski

Gryka zwyczajna - roślina miododajna

Na zdjęciu: ule na polu gryki. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/themes/website/data/php/timthumb.php?src=wp-content/uploads/2014/09/Gillispies-bee-yard1.jpg&q=90&w=888

gryka zwyczajna Fagopyrum sagittatum pożytki roślina miododajna wydajność miodowa wydajność miodowa gryki zwyczajnej

Gryka zwyczajna – roślina miododajna

Gryka jest uważana za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Jest hodowana na terenie niemal całego kraju, dlatego też miód gryczany możemy spotkać w pasiekach w całej Polsce. Stawiając ule na polu gryki można być pewnym dobrego miodobrania.

Przy prawidłowych warunkach pogodowych gryka kwitnie w lipcu przez okres 3-4 tygodni. To wystarczająco dużo czasu, by pszczoły mogły zebrać duże ilości nektaru i pyłku. Najwięcej nektaru kwiaty gryki mają o poranku i wtedy są najchętniej oblatywane przez pszczoły. Lubią po prostu wilgoć, więc podczas bardzo upalnego lata najlepiej, by pszczoły latały na pożytki wtedy, gdy na kwiatach występuje jeszcze poranna rosa. Z jednego hektara gryki, w zależności od pogody oraz od rasy pszczół, można zebrać od 80 do nawet 500 kilogramów miodu. Średnie zbiory to około 200 kilogramów. Kwiaty gryki mają mocny i intensywny zapach, który potem jest bardzo dobrze wyczuwalny w wyprodukowanym miodzie. Zapach jest tak silny, że nektar gryki można wyczuć nawet w takim miodzie, gdzie jest on jedynie niewielką domieszką. Typowy miód gryczany jest ciemny, czasem nawet czerwonawy.

Gryka jest sprawdzona i pewną rośliną pożytkową. Jeśli więc pszczelarz poszukuje nowego źródła pożytku, a w pobliżu pasieki znajdują się pola gryczane, warto dogadać się z rolnikiem i postawić ule w bezpośrednim pobliżu pola. Tam, gdzie są bliskie pożytki gryki, pszczoły nie będą szukały innego nektaru i będą wykazywać silną wierność kwiatową. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty gryki powodują zwiększoną agresję u pszczół, nawet u tych ras, które są wyjątkowo spokojne.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Właściwości miodu nawłociowo-gryczanego

Właściwości miodu gryczano-lipowego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 28217

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-11-10 08:03:18

No a gryka rośnie hektarami, w przeciwieństwie do lipy, więc faktycznie warto dogadać się za w czasu z rolnikiem :)

Lukasz_Baniak 2014-11-13 15:51:13

To racja, grykę od razu wyczuwa się w miodzie.

Bikej0909 2016-10-28 10:09:15

ja staram sie stawiac 2 ule na ha  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Zostań bohaterem pszczół

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty