Koniczyna biała - roślina miododajna

Na zdjęciu: koniczyna biała (Trifolium repens). Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/Trifolium_repens#mediaviewer/File:Starr_070313-5645_Trifolium_repens.jpg Autor zdjęcia: Forest & Kim Starr
Koniczyna biała – roślina miododajna
Koniczyna biała to kolejna roślina, która należy do grupy roślin miododajnych. Jest lubiana przez pszczoły ze względu na swój delikatny zapach i doskonałej jakości nektar. Na terenie naszego kraju występuje powszechnie, można ją też uprawiać w celu zwiększenia lub urozmaicenia pożytku.
Koniczyna biała nie jest wymagająca, jeśli chodzi o warunki glebowe – doskonale rośnie praktycznie w każdych warunkach. Nie lubi jedynie gleb bardzo suchych lub typowo piaskowych. Natomiast bardzo dobrze znosi zimę. Roślina osiąga długość do 45 centymetrów, ma długą płożąca się łodygę i niewielkie trzylistkowe liście. Kwiaty wyrastają na długiej szypułce i mają kształt kulistych główek. Każda główka ma około 40-80 kwiatów motylkowych. Nektar z kwiatów jest bardzo łatwo dostępny dla pszczół, z czego chętnie korzystają. Koniczyna biała zaczyna kwitnąć na przełomie maja i czerwca, intensywne kwitnienie utrzymuje się przez około miesiąc. Łąka, na której rośnie koniczyna biała charakterystycznie pachnie już z daleka, nic więc dziwnego, że pszczoły chętnie korzystają z takiego pożytku. Jeśli pogoda dopisuje i nic nie przeszkadza rodzinom pszczelim w zbiorze, z jednego hektara koniczyny białej można uzyskać do 110 kilogramów miodu.
Miód koniczynowy jest dość rzadką odmianą miodu – jest delikatny, aromatyczny i łagodny w smaku, zawiera też sporo mniej wody niż inne gatunki miodu, dzięki czemu jest dość gęsty. Jednakże sam miód koniczynowy jest produkowany i sprzedawany dość rzadko. Najczęściej nektar z koniczyny białej służy jako składnik do wytwarzania miodu wielokwiatowego.
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 29623
Komentarze z forum pszczelarskiego
mati 2014-12-18 12:40:17

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Właściwości miodu wielokwiatowego
Miód wielokwiatowy i jego właściwości Anna Celińska
