Portal Pszczelarski

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

CCD Colony Collapse Disorder masowe ginięcie pszczół Colony Depopulation Syndrome syndrom depopulacji pszczół przyczyny masowego ginięcia pszczół objawy masowego ginięcia pszczół

SPIS TREŚCI: 
1. Objawy CCD
2. Masowe ginięcie pszczół (CCD, Colony Collapse Disorder) - występowanie
3. Przyczyny masowego ginięcia pszczół
4. Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD - artykuły powiązane

 

1. Objawy CCD 
Pszczelarze na całym świecie, bez względu na szerokość geograficzną, obserwują masowe ginięcie pszczół – zwykle nocą ule pustoszeją - większość pszczół gwałtownie wylatuje z ula, pozostawiając niewielką ilość młodych pszczół, czerw, matkę pszczelą i zapasy pokarmu (które co ciekawe, są przez pewien czas niechętnie rabowane przez inne pszczoły). Dość istotnym faktem jest to, że u owadów z tych rodzin stwierdza się częstokroć obecność wirusów, bakterii, grzybów i innych pasożytów, jednak w zbyt małych ilościach, aby móc jednoznacznie określić przyczynę ginięcia pszczół.[1] 

2. Masowe ginięcie pszczół (CCD, Colony Collapse Disorder) - występowanie 
Masowe ginięcie pszczół (nazywane też CCD, z angielskiego: Colony Collapse Disorder) występuje niemal we wszystkich krajach, gdzie hodowane są pszczoły. W polskich pasiekach problem jest zauważalny od kilku lat. Niestety, do dziś nie wiadomo, co konkretnie jest przyczyną występowania CCD oraz jak skutecznie zapobiegać ginięciu pszczół. Istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyn CCD może być kilka – jeśli występują łącznie, pszczoły zaczynają ginąć. 

Pojawiają się głosy, że w Europie nie występuje CCD a CDS (Colony Depopulation Syndrome) - syndrom depopulacji pszczół, charakteryzujący się mniejszą skalą strat rodzin pszczelich niż ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

3. Przyczyny masowego ginięcia pszczół
Początkowo wśród główych przyczyn masowego ginięcia pszczół brane były pod uwagę pasożytnicze roztocza, grzyby, choroby wirusowe czy środki ochrony roślin. Podkreślano destrukcyjny wpływ warrozy i nosemozy na rodziny pszczele. Większą skuteczność środków chemicznych stosowanych w rolnictwie korelowano również ze spadkiem liczeby rodzin pszczelich. Pojawiały się także głosy, że powodem masowego ginięcia pszczół jest niezapewnienie właściwych warunków higienicznych pszczołom i/lub nadmierna eksploatacja pszczół.

Część badaczy podsuwała również pod rozwagę myśl, iż gatunek pszczoły miodnej może całkowicie wyginąć lub że część może przetrwać, dając początek nowej i odporniejszej rasie pszczół.

Choć wielu badaczy próbuje rozwiązać tę zagadkę, póki co przyczyny CCD są nieznane. Być może problem masowego ginięcia pszczół sam się rozwiąże.

Opracowano na podstawie:

[1] Grażyna Topolska, Anna Gajda, Czy zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich (CCD) jest w Polsce obecny?, Miesięcznik Pszczelarstwo 2009/01

4. Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD - artykuły powiązane 

Przyczyny ginięcia pszczół

Sztuczna pszczoła

Public Eye Award - zauważono problem pszczół

Komu potrzebna jest pszczoła miodna?

X


Liczba wyświetleń artykułu: 10740

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch 2016-05-09 19:41:06

Mnie się wydaje, że temu wszystkiemu winne są opryski i nic innego. Nie było chemizacji rolnictwa to nie było też słychać o tym, że pszczoły giną.

tulipan 2017-01-03 16:47:57

gdzie te pszczółki uciekają w nocy i co się z nimi dziejeniech ktoś odpowie jeśli ktoś wie  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski