Portal Pszczelarski

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

CCD Colony Collapse Disorder masowe ginięcie pszczół Colony Depopulation Syndrome syndrom depopulacji pszczół przyczyny masowego ginięcia pszczół objawy masowego ginięcia pszczół

SPIS TREŚCI: 
1. Objawy CCD
2. Masowe ginięcie pszczół (CCD, Colony Collapse Disorder) - występowanie
3. Przyczyny masowego ginięcia pszczół
4. Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD - artykuły powiązane

 

1. Objawy CCD 
Pszczelarze na całym świecie, bez względu na szerokość geograficzną, obserwują masowe ginięcie pszczół – zwykle nocą ule pustoszeją - większość pszczół gwałtownie wylatuje z ula, pozostawiając niewielką ilość młodych pszczół, czerw, matkę pszczelą i zapasy pokarmu (które co ciekawe, są przez pewien czas niechętnie rabowane przez inne pszczoły). Dość istotnym faktem jest to, że u owadów z tych rodzin stwierdza się częstokroć obecność wirusów, bakterii, grzybów i innych pasożytów, jednak w zbyt małych ilościach, aby móc jednoznacznie określić przyczynę ginięcia pszczół.[1] 

2. Masowe ginięcie pszczół (CCD, Colony Collapse Disorder) - występowanie 
Masowe ginięcie pszczół (nazywane też CCD, z angielskiego: Colony Collapse Disorder) występuje niemal we wszystkich krajach, gdzie hodowane są pszczoły. W polskich pasiekach problem jest zauważalny od kilku lat. Niestety, do dziś nie wiadomo, co konkretnie jest przyczyną występowania CCD oraz jak skutecznie zapobiegać ginięciu pszczół. Istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyn CCD może być kilka – jeśli występują łącznie, pszczoły zaczynają ginąć. 

Pojawiają się głosy, że w Europie nie występuje CCD a CDS (Colony Depopulation Syndrome) - syndrom depopulacji pszczół, charakteryzujący się mniejszą skalą strat rodzin pszczelich niż ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

3. Przyczyny masowego ginięcia pszczół
Początkowo wśród główych przyczyn masowego ginięcia pszczół brane były pod uwagę pasożytnicze roztocza, grzyby, choroby wirusowe czy środki ochrony roślin. Podkreślano destrukcyjny wpływ warrozy i nosemozy na rodziny pszczele. Większą skuteczność środków chemicznych stosowanych w rolnictwie korelowano również ze spadkiem liczeby rodzin pszczelich. Pojawiały się także głosy, że powodem masowego ginięcia pszczół jest niezapewnienie właściwych warunków higienicznych pszczołom i/lub nadmierna eksploatacja pszczół.

Część badaczy podsuwała również pod rozwagę myśl, iż gatunek pszczoły miodnej może całkowicie wyginąć lub że część może przetrwać, dając początek nowej i odporniejszej rasie pszczół.

Choć wielu badaczy próbuje rozwiązać tę zagadkę, póki co przyczyny CCD są nieznane. Być może problem masowego ginięcia pszczół sam się rozwiąże.

Opracowano na podstawie:

[1] Grażyna Topolska, Anna Gajda, Czy zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich (CCD) jest w Polsce obecny?, Miesięcznik Pszczelarstwo 2009/01

4. Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD - artykuły powiązane 

Przyczyny ginięcia pszczół

Sztuczna pszczoła

Public Eye Award - zauważono problem pszczół

Komu potrzebna jest pszczoła miodna?

X


Liczba wyświetleń artykułu: 9601

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch

2016-05-09 19:41:06

Mnie się wydaje, że temu wszystkiemu winne są opryski i nic innego. Nie było chemizacji rolnictwa to nie było też słychać o tym, że pszczoły giną.

tulipan

2017-01-03 16:47:57

gdzie te pszczółki uciekają w nocy i co się z nimi dziejeniech ktoś odpowie jeśli ktoś wie

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.