Portal Pszczelarski

KR PE rozpoczyna walkę o wzrost populacji pszczół w UE

Pszczoły na ramce pełnej miodu.

pszczelarstwo na świecie owady zapylające fałszowanie miodu

We wtorek 23 stycznia 2018 roku Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję zawierającą apel o rozpoczęcie wzmożonych działań na rzecz ochrony pszczół. Rezolucję poparło 38 posłów. Kolejnym krokiem jest głosowanie w Parlamencie Europejskim.

Europosłowie zgodnie uważają, że Unia Europejska powinna podjąć kroki niezbędne dla wparcia pszczelarzy. Jednym z najważniejszych elementów jest zakazanie stosowania szkodliwych pestycydów oraz jednoczesne zainwestowanie w bezpieczne leczenie pszczół. Ponadto należy się dogłębniej zainteresować importem fałszowanych miodów do krajów Unii Europejskiej oraz rozpocząć działania pozwalające na zahamowanie tego procederu.

Jak informuje portal Sady Ogrody, Unia Europejska produkuje blisko 250 tysięcy ton miodu rocznie (to drugi po Chinach największy producent miodu na świecie). Niestety nie wyczerpuje to zapotrzebowania konsumentów - około 200 tysięcy ton miodu jest corocznie importowanych do krajów wspólnoty. Wynika to przede wszystkim z faktu, że liczba pszczelarzy od lat spada w zatrważającym tempie, dziś jest ich około 600 tysięcy. Co więcej, sprowadzany spoza Unii miód jest często tańszy niż ten rodzimy. Niestety też jego jakość jest dużo niższa. Badania wykazały, że 20% z próbek pobranych z importowanych miodów nie spełniało standardów unijnych.

Europosłowie są zgodni, że takim praktykom trzeba przeciwdziałać. Należy też zrobić jak najwięcej, aby wspomóc pszczelarzy w ich pracy. Według przyjętej rezolucji Unia Europejska powinna zwiększyć budżet wsparcia krajowych programów pszczelich o 50%, a po 2020 roku wprowadzić zupełnie nowy system wsparcia pszczelarzy. Ponadto, Komisja Europejska powinna wprowadzić system rekompensujący pszczelarzom utraty części lub całości ich kolonii. 

Eurodeputowani mają też pomysł jak walczyć z napływającymi do krajów unijnych zafałszowanymi produktami pszczelimi. Według nich, należy wprowadzić system badań laboratoryjnych i nałożyć bardziej dotkliwe kary na tych którzy nie stosują się do wymogów. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie dokładniejszych kontroli granicznych z obowiązkowym pobieraniem próbek ze wszystkich sprowadzanych miodów.

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zgodnie przyznaje, iż przyjęta rezolucja jest jedynie wstępem do długoterminowej strategii poprawy sytemu ochrony zdrowia pszczół oraz zwiększenia ich populacji.

Opracowano na. podstawie:

Sady Ogrody, Komisja PE: Trzeba bardziej chronić populację pszczół w UE, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/komisja_pe_trzeba_bardziej_chronic_populacje_pszczol_w_ue,12462.html, Data publikacji: 2018.01.24, Data odczytu: 2018.01.24

Czytaj również:

Komisja Europejska zaczyna konsultacje publiczne na temat owadów zapylających 2018

Pestycydy w 75% próbek miodów z całego świata

Badanie miodu w domowych warunkachLiczba wyświetleń artykułu: 1191

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.