Portal Pszczelarski

Komisja Europejska zaczyna konsultacje publiczne na temat owadów zapylających 2018

Martwa pszczoła miodna.

pszczelarstwo na świecie zapylacze owady zapylające

Komisja Europejska zainteresowała się tematem spadku liczebności pszczół oraz innych owadów zapylających. Konsultacje społeczne mają na celu ustalenie kierunku działań powstrzymujących owe zjawisko.

Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej został udostępniony formularz, za pomocą którego każdy może wyrazić swoje zdanie w tym temacie. Kwestionariusz jest dostępny w 23 językach, w tym w polskim. Zgodnie z instrukcja, wypełnienie go nie zajmuje więcej niż 20 minut i w każdym momencie można zapisać stan i przerwać jego wypełnianie. Formularz będzie dostępny do 5 kwietnia 2018 roku.

Zarówno komisarz ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Karmenu Vella , jak i Komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan są zdania, że jest to ostatni moment na faktyczne rozpoczęcie działań w celu ochrony owadów zapylających. Obydwaj przyznali, iż "nie możemy sobie pozwolić na dalsza utratę zapylaczy w środowisku, bo w innym wypadku zarówno my, jak i przyszłe pokolenia słono za to zapłacimy."

Zgodnie z Europejska Czerwoną Listą - prawie 1 na 10 gatunków pszczół i motyli jest zagrożonych wyginięciem. Aby temu zaradzić, Komisja zamierza opracować i wprowadzić europejską inicjatywę dotyczącą owadów zapylających. Dlatego tak ważna jest inicjatywa konsultacji społecznych w tym zakresie.

Formularz w języku angielskim dostępny jest po kliknięciu TUTAJ. W przypadku konieczności zmiany języka, należy po otwarciu strony, w prawej kolumnie zmienić język ("Languages") z "EN-English" na "PL-Polski".

Opracowano na podstawie:

Komisja Europejska, Public consultation on actions to halt the decline of bees and other pollinators, https://ec.europa.eu/info/news/commission-launches-public-consultation-actions-halt-decline-bees-and-other-pollinators_pl, Data publikacji: 2018.01.11, Data odczytu: 2018.01.12

Czytaj również:

KR PE rozpoczyna walkę o wzrost populacji pszczół w UELiczba wyświetleń artykułu: 2171

Komentarze z forum pszczelarskiego

wiesiek451961

2018-01-24 22:54:41

Komisja jak zwykle zajmuje się tematem trochę za późno. W tej chwili potrzeba konkretnych działań, a komisja zaczyna dyskusję a kiedy działania. W tej chwili nie czas na konsultacje, pszczelarstwo oczekuje solidnego wsparcia.

oro54

2018-01-25 20:22:28

Tak, to nie działa w Parlamencie Europejskim. Wsparcie jakie jest, będzie trwało do roku 2020. Nowe warunki i rodzaje wsparcia dla pszczelarstwa europejskiego wypracowane zostaną i ogłoszone na rok 2021 i dalsze lata.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.