Pestycydy w 75% próbek miodów z całego świata

pszczelarstwo na świecie miód z pestycydami neonikotynoidy w miodzie badanie miodu

Jak donosi serwis KopalniaWiedzy.pl, powołując się na Phys.org, zanieczyszczenie miodu w skali świata jest przerażająco duże. Naukowcy badający miód byli zaskoczeni wynikiem ich pracy. W 3/4 wszystkich przebadanych próbek miodów zostały znalezione pestycydy.

Spośród wszystkich przebadanych próbek w 198 z nich poziom zanieczyszczenia neonikotynoidami był niższy niż bezpieczna granica dopuszczona w Unii Europejskiej. Niestety w 34% próbek miodów stężenie było na poziomie niebezpiecznym dla pszczół.

Badania były prowadzone pod kątem występowania pięciu najczęściej stosowanych neonikotynoidów. Jak poinformował Edward Mitchell, z Uniwersytetu w Neuchatel, spośród przebadanych próbek, w których wykryto neonikotynoidy, 75% zawierało co najmniej jeden neonikotynoid. Wśród nich:

  • 30% zawierało jeden neonikotynoid,
  • 45% co najmniej dwa neonikotynoidy,
  • 15% co trzy i więcej,
  • 10% co najmniej cztery neonikotynoidy.

Lokalizacja najczęściej zanieczyszczonych miodów prezentuje się następująco:

  • W Ameryce Północnej 86% miodów to miody zanieczyszczone neonikotynoidami;
  • W Azji 80%;
  • W Europie 79%;
  • W Ameryce Północnej 57%.

Chris Connolly, neurobiolog z Uniwersytetu w Dundee, uważa, że "poziom zanieczyszczeń jest na tyle duży, że może wpływać na mózgi pszczół i upośledzać ich zdolność żywienia się i zapylania roślin." Potwierdza to Jonathan Starkey, ekspert od ekologii roślin: "Poziom zanieczyszczeń, dochodzący do 56 nanogramów na gram, zagraża zdrowiu pszczół i kolonii. Podczas jednych z tegorocznych badań wykazano, że już zanieczyszczenia neonikotynoidami na poziomie 9 nanogramów na gram zmniejszają szanse reprodukcyjne dzikich pszczół. Zgadzam się zatem z autorami badań, którzy twierdzą, że akumulacja pestycydów w środowisku i ich koncentracja w ulach to poważny problem środowiskowy i najprawdopodobniej ma to wpływ na wymieranie zapylaczy."

Przerażające jest również fakt, że część specjalistów podkreśla, iż pszczoły mogą być znacznie bardziej narażone na działanie neonikotynoidów niż wskazują to badania. Podnoszą argument, że w badanych próbkach miodów występuje pewna uśredniona ilość pestycydów, zebrana z pewnej przestrzeni i w określonym czasie. Realny poziom zanieczyszczenia miodów może być zatem znacznie wyższy.

W związku z podejrzeniami dotyczącymi szkodliwego wpływu neonikotynoidów w Unii Europejskiej w 2013 roku wprowadzono częściowy zakaz ich stosowania. Czy to coś zmieniło? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z nas.

Opracowano na podstawie:

Kopalnia Wiedzy, Większość światowego miodu jest zanieczyszczona pestycydami, http://kopalniawiedzy.pl/pszczola-miod-pestycydy-neonikotynoidy,27114, Data publikacji: 2017.10.06, Data odczytu: 2017.10.31

Czytaj również:

Na rok odroczono decyzje w sprawie całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów

KR PE rozpoczyna walkę o wzrost populacji pszczół w UE

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 795

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę
Sklep internetowy Krauz

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.