Portal Pszczelarski

Pestycydy w 75% próbek miodów z całego świata

pszczelarstwo na świecie miód z pestycydami neonikotynoidy w miodzie badanie miodu

Jak donosi serwis KopalniaWiedzy.pl, powołując się na Phys.org, zanieczyszczenie miodu w skali świata jest przerażająco duże. Naukowcy badający miód byli zaskoczeni wynikiem ich pracy. W 3/4 wszystkich przebadanych próbek miodów zostały znalezione pestycydy.

Spośród wszystkich przebadanych próbek w 198 z nich poziom zanieczyszczenia neonikotynoidami był niższy niż bezpieczna granica dopuszczona w Unii Europejskiej. Niestety w 34% próbek miodów stężenie było na poziomie niebezpiecznym dla pszczół.

Badania były prowadzone pod kątem występowania pięciu najczęściej stosowanych neonikotynoidów. Jak poinformował Edward Mitchell, z Uniwersytetu w Neuchatel, spośród przebadanych próbek, w których wykryto neonikotynoidy, 75% zawierało co najmniej jeden neonikotynoid. Wśród nich:

  • 30% zawierało jeden neonikotynoid,
  • 45% co najmniej dwa neonikotynoidy,
  • 15% co trzy i więcej,
  • 10% co najmniej cztery neonikotynoidy.

Lokalizacja najczęściej zanieczyszczonych miodów prezentuje się następująco:

  • W Ameryce Północnej 86% miodów to miody zanieczyszczone neonikotynoidami;
  • W Azji 80%;
  • W Europie 79%;
  • W Ameryce Północnej 57%.

Chris Connolly, neurobiolog z Uniwersytetu w Dundee, uważa, że "poziom zanieczyszczeń jest na tyle duży, że może wpływać na mózgi pszczół i upośledzać ich zdolność żywienia się i zapylania roślin." Potwierdza to Jonathan Starkey, ekspert od ekologii roślin: "Poziom zanieczyszczeń, dochodzący do 56 nanogramów na gram, zagraża zdrowiu pszczół i kolonii. Podczas jednych z tegorocznych badań wykazano, że już zanieczyszczenia neonikotynoidami na poziomie 9 nanogramów na gram zmniejszają szanse reprodukcyjne dzikich pszczół. Zgadzam się zatem z autorami badań, którzy twierdzą, że akumulacja pestycydów w środowisku i ich koncentracja w ulach to poważny problem środowiskowy i najprawdopodobniej ma to wpływ na wymieranie zapylaczy."

Przerażające jest również fakt, że część specjalistów podkreśla, iż pszczoły mogą być znacznie bardziej narażone na działanie neonikotynoidów niż wskazują to badania. Podnoszą argument, że w badanych próbkach miodów występuje pewna uśredniona ilość pestycydów, zebrana z pewnej przestrzeni i w określonym czasie. Realny poziom zanieczyszczenia miodów może być zatem znacznie wyższy.

W związku z podejrzeniami dotyczącymi szkodliwego wpływu neonikotynoidów w Unii Europejskiej w 2013 roku wprowadzono częściowy zakaz ich stosowania. Czy to coś zmieniło? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z nas.

Opracowano na podstawie:

Kopalnia Wiedzy, Większość światowego miodu jest zanieczyszczona pestycydami, http://kopalniawiedzy.pl/pszczola-miod-pestycydy-neonikotynoidy,27114, Data publikacji: 2017.10.06, Data odczytu: 2017.10.31

Czytaj również:

Na rok odroczono decyzje w sprawie całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów

KR PE rozpoczyna walkę o wzrost populacji pszczół w UE

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1791

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.