Portal Pszczelarski

KR PE rozpoczyna walkę o wzrost populacji pszczół w UE

Pszczoły na ramce pełnej miodu.

pszczelarstwo na świecie owady zapylające fałszowanie miodu

We wtorek 23 stycznia 2018 roku Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję zawierającą apel o rozpoczęcie wzmożonych działań na rzecz ochrony pszczół. Rezolucję poparło 38 posłów. Kolejnym krokiem jest głosowanie w Parlamencie Europejskim.

Europosłowie zgodnie uważają, że Unia Europejska powinna podjąć kroki niezbędne dla wparcia pszczelarzy. Jednym z najważniejszych elementów jest zakazanie stosowania szkodliwych pestycydów oraz jednoczesne zainwestowanie w bezpieczne leczenie pszczół. Ponadto należy się dogłębniej zainteresować importem fałszowanych miodów do krajów Unii Europejskiej oraz rozpocząć działania pozwalające na zahamowanie tego procederu.

Jak informuje portal Sady Ogrody, Unia Europejska produkuje blisko 250 tysięcy ton miodu rocznie (to drugi po Chinach największy producent miodu na świecie). Niestety nie wyczerpuje to zapotrzebowania konsumentów - około 200 tysięcy ton miodu jest corocznie importowanych do krajów wspólnoty. Wynika to przede wszystkim z faktu, że liczba pszczelarzy od lat spada w zatrważającym tempie, dziś jest ich około 600 tysięcy. Co więcej, sprowadzany spoza Unii miód jest często tańszy niż ten rodzimy. Niestety też jego jakość jest dużo niższa. Badania wykazały, że 20% z próbek pobranych z importowanych miodów nie spełniało standardów unijnych.

Europosłowie są zgodni, że takim praktykom trzeba przeciwdziałać. Należy też zrobić jak najwięcej, aby wspomóc pszczelarzy w ich pracy. Według przyjętej rezolucji Unia Europejska powinna zwiększyć budżet wsparcia krajowych programów pszczelich o 50%, a po 2020 roku wprowadzić zupełnie nowy system wsparcia pszczelarzy. Ponadto, Komisja Europejska powinna wprowadzić system rekompensujący pszczelarzom utraty części lub całości ich kolonii. 

Eurodeputowani mają też pomysł jak walczyć z napływającymi do krajów unijnych zafałszowanymi produktami pszczelimi. Według nich, należy wprowadzić system badań laboratoryjnych i nałożyć bardziej dotkliwe kary na tych którzy nie stosują się do wymogów. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie dokładniejszych kontroli granicznych z obowiązkowym pobieraniem próbek ze wszystkich sprowadzanych miodów.

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zgodnie przyznaje, iż przyjęta rezolucja jest jedynie wstępem do długoterminowej strategii poprawy sytemu ochrony zdrowia pszczół oraz zwiększenia ich populacji.

Opracowano na. podstawie:

Sady Ogrody, Komisja PE: Trzeba bardziej chronić populację pszczół w UE, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/komisja_pe_trzeba_bardziej_chronic_populacje_pszczol_w_ue,12462.html, Data publikacji: 2018.01.24, Data odczytu: 2018.01.24

Czytaj również:

Komisja Europejska zaczyna konsultacje publiczne na temat owadów zapylających 2018

Pestycydy w 75% próbek miodów z całego świata

Badanie miodu w domowych warunkach



Liczba wyświetleń artykułu: 1831

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli