Portal Pszczelarski

Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza

Na zdjęciu: kłąb pszczeli na wylotku ula. Źródło zdjęcia: honeycandlesandsoaps.com/images/MC%2004.JPG

kłąb pszczeli temperatura w ulu wentylacja ula ramka pracy izolacja ula wietrzenie ula poidło dla pszczół

Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza

Kiedy pszczoły tworzą wielki kłąb na wylocie ula, młody pszczelarz po początkowym zdziwieniu zaczyna szukać przyczyn tego zjawiska. A gdy już dowie się, że jest to efekt przegrzania pszczół i czerwia, zaczyna szukać rozwiązań tej sytuacji. Niestety, pierwszy pomysł, który przychodzi do głowy, nie jest trafiony. Drugi też nie bardzo.

Co zrobić, gdy pszczołom jest za gorąco? Pierwszym pomysłem jest zdjęcie z ula izolacji. Kojarzy się ona bowiem głównie z zapewnieniem ciepła pszczołom podczas mroźnych zim. Tymczasem jest też druga strona medalu – to właśnie izolacja w czasie upałów skutecznie chroni ul przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Jeśli ją zdejmiemy, pszczoły w ulu mogą ugotować się żywcem podczas bardzo upalnego dnia. Najlepiej więc izolację zostawić w spokoju. Innym pomysłem na ochłodzenie pszczół, jest polanie kłębu na wylocie chłodną wodą. Zlepione pszczoły mogłyby się mocno zdenerwować i na pewien czas stracić zdolność lotu – pozlepiane skrzydełka skutecznie im by to uniemożliwiły. Co zatem zrobić?

Dobrym sposobem na przewietrzenie gniazda podczas upalnych dni w okresie rojowym jest podawanie do rodziny ramek z węza i ramek pracy. Dzięki temu będzie lepsza cyrkulacja powietrza i odrobinę chłodniej. Trzeba również zadbać o prawidłową wentylację ula przez cały sezon pożytkowy, gdy w ulu trwa wytężona praca. Najlepiej jest otworzyć wszystkie wylotki na maksymalna szerokość i zapomnieć o jakimkolwiek ich zwężaniu. Bardzo ważne jest też, aby pszczoły zawsze miały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Poidła z wodą należy więc uzupełniać regularnie. Powinny znajdować się pod zadaszeniem i nie znajdować się w miejscu, gdzie będą narażone na działanie promieni słonecznych. Wtedy woda szybko się psuje i staje się pożywką dla drobnoustrojów.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 59

Zobacz również:

Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół? 

Wpływ temperatury na życie pszczół miodnych

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 23343

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?