Portal Pszczelarski

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Na zdjęciu: ule z zasypanymi wylotkami. Źródło zdjęcia: lindenlandgroup.com/blog/wp-content/uploads/2014/02/photo-1-e1392926584262.jpg

wylotek zasypany wylotek pasieka zimą zimowla kłąb zimowy

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Na pytanie, co robić, gdy śnieg zasypie wylotki, najprostsza jest odpowiedź – nic nie robić. Śnieg nie zaszkodzi pszczołom ani ulom, a ingerencja pszczelarza – wręcz przeciwnie. Jeśli śnieg zaczyna obficie sypać na pasieczysko, po prostu zachowajmy kamienny spokój.

Zima na terenie pasieki obowiązuje bezwzględny spokój. Chodzi o to, by zapewnić pszczołom jak największy komfort podczas zimowania. A przeszkadzać może im praktycznie wszystko. Możemy więc sobie tylko wyobrazić, jakie wzburzenie powstałoby w ulu, gdybyśmy zaczęli w niego pukać i stukać podczas odśnieżania. A nie oszukujmy się, mało kto potrafi to wykonać bezgłośnie. Takie odśnieżanie powodowane zmartwieniem o pszczoły może im przynieść dużo więcej szkód. Kłąb zimowy mógłby się rozprężyć, bo pszczoły zrobiłyby się bardzo niespokojne. Nie trzeba chyba wspominać, jakie miałoby to konsekwencje dla rodziny pszczelej na wiosnę.

Śnieg przy wylotkach ląduje niemal co roku podczas zimy. Nie oznacza to jednak, że pszczoły z braku powietrza uduszą się. Świeża pokrywa śniegowa przepuszcza odpowiednią ilość powietrza, pszczoły na pewno więc będą miały czym oddychać. Warto jednak nieco pomóc ulom i przed prognozowanymi opadami śniegu sprawdzić, czy szyby przy wylotkach uli są ustawione pod właściwym kątem. Dzięki temu nawet wtedy, gdy śnieg zasypie wylotki, przy wejściu do ula pozostaną niewielkie szczeliny, którymi do wnętrza ula będzie dostawało się świeże powietrze z zewnątrz. Jest to ochrona nie tyle przed świeżą pokrywą śniegową, a przede wszystkim przed śniegiem, który ulega zlodowaceniu.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – styczeń, www.modr.pl, 5.11.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Grudzień w pasiece

Zimowy osyp pszczół - co robić?

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13682

Komentarze z forum pszczelarskiego

tomekatomek1999 2015-01-13 09:25:01

Szczere. Co robić? Nic. Heheh Ja tylko napiszę, że jak się pojawi lód to trzeba spróbować go ściągnąć, zwłaszcza jeżeli wiemy, że dany ul jest szczelny.

michal1972 2015-01-21 08:34:11

Szkoda tylko, że nie ma śniegu. Taka jaką teraz mamy pogodę jest najgorszą z możliwych...  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zostań bohaterem pszczół

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności