Portal Pszczelarski

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Na zdjęciu: ule zasypane śniegiem. Źródło zdjęcia: riskshoney.com/wp-content/uploads/2012/02/DSC02124-300x225.jpg

zimowla ocieplanie ula wilgoć w ulu rodzina pszczela

Pracą w pasiece zaczynałem już jako dziecko u boku mojego dziadka, z którym przesiadywałem całymi dniami między ulami. Obecnie prowadzę gospodarstwo pasieczne w południowo-zachodniej części kraju. Nasz rejon jest, a przynajmniej był do tej pory, najbardziej sprzyjający dla gospodarki pasiecznej. Jesień z przymrozkami, zima umiarkowana, końcem lutego i na początku marca zaczynało się przedwiośnie. Cały proces rozwojowy można było jakoś sobie zaplanować – czego nie możemy zrobić za bardzo dziś.

Dzisiejszy czas zimowli pszczół jest czasem niepewnym dla wielu pszczelarzy, martwią się czy na wiosnę zastaną jeszcze pszczoły w swoich ulach. Nasi dziadkowie rozpoczynali karmienie w sierpniu i kończyli około 10 września i to była żelazna zasada. Następnie ocieplali ule i do wiosny mogli spać spokojnie. A co dziś? Mogłoby się wydawać, że zrobiliśmy wszystko i możemy odpoczywać, gdy początkiem września zakończmy karmienie.  W ostatnich latach nasza jesień przypomina lato: we wrześniu i październiku mamy temperatury podobne do letnich. Co sprawia, że dobre, młode matki zaczynają czerwienie. W listopadzie u wielu pszczelarzy okazuje się, że zaczyna brakować w ulach pokarmu. Co jest jednoznaczne z tym, że na wiosnę możemy się pożegnać z pszczołami. Co zrobić, żeby w tych trudnych czasach dla pszczelarstwa jakoś sobie poradzić?

Myślę, że przygotowując pszczoły do zimy już w drugiej połowie lipca  (jeśli nie korzystamy z pożytków późnoletnich) musimy stymulować rozwojem tak, aby matki rozczerwiły się w lipcu i sierpniu. Bo jak wiemy pszczoły, które wygryzają się na przełomie sierpnia i września, to te właśnie będą stanowiły fundament dla nowego pokolenia pszczół na wiosnę przyszłego roku. Takie silne i zdrowe rodziny poradzą sobie z ciepłą zimą. Należy pamiętać, że rodzina pszczela musi mieć zabezpieczone około 15kg pokarmu na zimę i końcem września należałoby jeszcze przeprowadzić wyrywkowo przegląd i sprawdzić stan zapasu w ulach. Należałoby też po nakarmieniu nie ocieplać, a nawet je troszkę schłodzić poprzez odsłonięcie otworów wentylacyjnych lub wyciągając tylną beleczkę.

Ktoś mógłby mi zarzucić to co mam nie ocieplać na zimy pszczół?! Na podstawie obserwacji stwierdzone jest jednoznacznie, że pszczołom do dobrego przetrwania zimy potrzebne są trzy kwestie:
- zwalczanie warrozy,
- odpowiedni zapas pokarmu,
- suchy ul (nie można dopuścić do wilgoci w ulu).
Z ociepleniem poczekajmy do pierwszego oblotu, też po nim powinniśmy pozamykać otwory wentylacyjne. Dobrze jest ocieplić gniazda pszczele suchymi poduszkami lub matami i spokojnie pozwolić w ten sposób pszczołom na rozwój wiosenny.

Myślę, że prowadząc taką gospodarkę nie będziemy musieli się martwić faktem, że zima jest ciepła czy o kilka tygodni dłuższa. Nie będziemy zaglądać na prognozy pogody i martwić się, że zacznie brakować pokarmu. Rodziny z takim zapasem pokarmowym spokojnie przetrwają zimowlę i na wiosnę każda z nich będzie miała jeszcze mały zapas pożywienia, który jest niezbędny do wychowania nowego pokolenia pszczół!

Zobacz również:

Zimowla pszczół - wszystko na temat

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Grudzień w pasiece

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Zimowy osyp pszczół - co robić?

Co zagraża zimującym pszczołom?

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 17001

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2014-02-11 17:41:44

Nowy autor i już fajny artykuł! Pozdrawiam!

emil 2014-02-11 18:53:44

Tak właśnie, działamy prężniej i prężniej :)

Lukasz_Baniak 2014-02-12 10:12:34

Daje radę artykuł.

blondynekkrk 2014-02-13 20:43:28

Popieram!



  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.