Gatunki rodzaju Apis
Gatunki rodzaju Apis
Rodzaj Apis dzieli się na kilka gatunków. Choć w pewnym stopniu różnią się między sobą, mają wiele cech wspólnych – przede wszystkim żyją w zorganizowanych społeczeństwach.
Do rodzaju Apis nalezą cztery gatunki pszczół:
Pszczoła wschodnia (Apis cerana Fabr.) – wygląda podobnie jak pszczoły miodne występujące w Polsce. Inny jest jednak obszar jej bytowania – jej naturalne warunki to południowa i wschodnia Azja. Zakłada gniazda w szczelinach między skałami i w dziuplach. Ma owłosione cztery termity odwłokowe. Pszczoła wschodnia jest gatunkiem bardzo odpornym na większość chorób występujących u pszczół. W obrębie gatunku możemy rozróżnić pszczołę: indyjską, indonezyjską, japońską, chińską, ussuryjską i indochińską.
Pszczoła olbrzymia (Apis dorasta Fabr.) – jej naturalne środowisko to południowa Azja, a także obszary o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W odróżnieniu od polskich pszczół miodnych ma bardziej wyróżniające się ubarwienie – jest jaskrawo-pomarańczowa i ma ciemne skrzydła. Dość łatwo ją odróżnić od innych gatunków pszczół. Występuje tylko dziko, do tej pory nie udało się udomowić jej.
Pszczoła karłowata (Apis florea Fabr.) – podobnie, jak poprzedniczka występuje w południowej Azji. Jest jaskrawo ubarwiona. Jej gniazda można spotkać na konarach drzew lub w zaroślach. Udomowiona jest w bardzo niewielkim stopniu.
Pszczoła miodna (Apis mellifera L.) – jest to gatunek, który został udomowiony jeszcze starożytności. Dziś można ją spotkać pod każda szerokością geograficzną, powszechnie występuje także w Polsce. Żyje w dużych rojach, w których liczba osobników może sięgać nawet stu tysięcy.
Opracowano na podstawie:
Aleksandra Szymańska, Pszczoły miodne, Rolniczy Magazyn Elektroniczny 2009, nr 32
Zobacz również:
Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?
Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny
Liczba wyświetleń artykułu: 11648
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!