Gatunki rodzaju Apis

Na zdjęciu: pszczoła miodna niosąca pyłek. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Pszczo%C5%82a_miodna#mediaviewer/File:Apis_mellifera_flying.jpg Autor zdjęcia: Muhammad Mahdi Karim
Gatunki rodzaju Apis
Rodzaj Apis dzieli się na kilka gatunków. Choć w pewnym stopniu różnią się między sobą, mają wiele cech wspólnych – przede wszystkim żyją w zorganizowanych społeczeństwach.
Do rodzaju Apis nalezą cztery gatunki pszczół:
Pszczoła wschodnia (Apis cerana Fabr.) – wygląda podobnie jak pszczoły miodne występujące w Polsce. Inny jest jednak obszar jej bytowania – jej naturalne warunki to południowa i wschodnia Azja. Zakłada gniazda w szczelinach między skałami i w dziuplach. Ma owłosione cztery termity odwłokowe. Pszczoła wschodnia jest gatunkiem bardzo odpornym na większość chorób występujących u pszczół. W obrębie gatunku możemy rozróżnić pszczołę: indyjską, indonezyjską, japońską, chińską, ussuryjską i indochińską.
Pszczoła olbrzymia (Apis dorasta Fabr.) – jej naturalne środowisko to południowa Azja, a także obszary o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W odróżnieniu od polskich pszczół miodnych ma bardziej wyróżniające się ubarwienie – jest jaskrawo-pomarańczowa i ma ciemne skrzydła. Dość łatwo ją odróżnić od innych gatunków pszczół. Występuje tylko dziko, do tej pory nie udało się udomowić jej.
Pszczoła karłowata (Apis florea Fabr.) – podobnie, jak poprzedniczka występuje w południowej Azji. Jest jaskrawo ubarwiona. Jej gniazda można spotkać na konarach drzew lub w zaroślach. Udomowiona jest w bardzo niewielkim stopniu.
Pszczoła miodna (Apis mellifera L.) – jest to gatunek, który został udomowiony jeszcze starożytności. Dziś można ją spotkać pod każda szerokością geograficzną, powszechnie występuje także w Polsce. Żyje w dużych rojach, w których liczba osobników może sięgać nawet stu tysięcy.
Opracowano na podstawie:
Aleksandra Szymańska, Pszczoły miodne, Rolniczy Magazyn Elektroniczny 2009, nr 32
Zobacz również:
Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?
Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny
Liczba wyświetleń artykułu: 12524
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Roztocze Tropilaelaps clareae
Poznaj roztocze Tropilaelaps clareae Joanna Baran

Czym żywi się pszczoła miodna?
Czym żywią się pszczoły? Portal Pszczelarski

Zagadkowe pochodzenie pszczół
Skąd wzięły się pszczoły? Portal Pszczelarski

Wyposażenie pasieczyska oraz wybór rasy i linii pszczół
Portal Pszczelarski

Zmysły u pszczoły miodnej
Narządy zmysłów pszczoły miodnej Portal Pszczelarski

Rola pszczół miodnych w zapylaniu roślin
Zapylanie roślin a pszczoły miodne Portal Pszczelarski

Wyniki badań nad życiem pszczół w niemieckich lasach 2023
Badanie życia pszczół w lesie Edyta Glebocki
