Portal Pszczelarski

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Na zdjęciu: pszczeli kał. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/-b_l_QCS7pg4/TcHnUWGnSmI/AAAAAAAAAC0/KROoDqfepPA/s1600/DSC_0370.JPG

oblot pszczół oblot oczyszczający zimowla przegląd wiosenny oczyszczenie jelita otoczenie ula częstotliwość oblotów oczyszczających termin oblotów oczyszczających

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Pszczoły całą zimę spędzają w ulu, dlatego też gdy tylko temperatura wczesną wiosną wzrośnie do 12-15 stopni Celsjusza, zaczynają masowo opuszczać ul i dokonywać pierwszego wiosennego oblotu po zimowli. Wbrew pozorom nie chodzi o to, by nacieszyć się pierwszymi promieniami słońca.

Pierwszy oblot pszczół po zimowli nazywany jest oczyszczającym. Pszczoły po zimie musza bowiem oczyścić swoje odwłoki z zalegających mas kałowych. Pamiętajmy, że przez całą zimę spały w kłębie we wnętrzu ula i żadna z nich nie wylatywała na zewnątrz. Nie usuwały więc produktów przemiany materii, tylko gromadziły je w odwłokach, które stawały się coraz bardziej poszerzone i napuchnięte. W taką możliwość wyposażyła je natura, dzięki czemu nie zanieczyszczają odchodami wnętrza swojego gniazda. Mogłoby to być dla nich nie tylko chorobotwórcze, ale wręcz zabójcze. Gniazdo pełne kału byłoby doskonałą pożywką do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Choroby zabiłyby pszczoły, a te, które pozostałyby przy życiu, byłyby osłabione i podatne na wszelkie infekcje.

Najważniejsze oczyszczanie jelita grubego
Oblot oczyszczający, podczas którego pszczoły na wolnym powietrzu oczyszczają jelito grube powinien odbyć się w lutym, najpóźniej w marcu. Zanim jednak wypuścimy pszczoły, warto zastosować kilka środków ostrożności. Chodzi o to, by świeżo umyte samochody czy pranie suszące się na świeżym powietrzu nie zostały w krótkim czasie pokryte tysiącami plamek. W jednym momencie oczyszczać jelita będą bowiem tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy pszczół – jedna czy dwie plamki nie stanowiłyby problemu, jednak taka ilość może być nie tylko bardzo zauważalna, ale też uciążliwa. Jeśli nasza pasieka stoi w bezpośrednim sąsiedztwie z posesja sąsiada, jego też warto uprzedzić o planowanym oblocie.

Orientacja w terenie i rozpoznanie
Podczas pierwszego po zimowli oblotu pszczoły nie tylko oczyszczają swoje jelita grube, ale też na nowo zaczynają orientować się w otoczeniu ula. Zapamiętują jego obrys, umiejscowienie wylotu oraz otoczenie ula, szczególnie to związane z późniejszym zbieraniem pyłku i nektaru. Od razu po wylocie zataczają bardzo małe kręgi wokół ula, niemalże obijając się o jego ściany. Jednak każde kolejne okrążenie jest coraz większe, a pszczoły z każdą chwilą zaczynają zachowywać się coraz pewniej i swobodniej.

Dla pszczelarza pierwszy oblot po zimie jest doskonałą okazją do obserwacji rodziny. Zachowanie pszczół mówi o tym, ile jest ich w konkretnej rodzinie oraz jaka jest jej siła. Pszczoły podczas takiego oblotu zaczynają też poszukiwać pierwszych roślin, które mogłyby dostarczyć nektaru. I najczęściej je znajdują w postaci wczesnowiosennych roślin.

Kiedy pszczoły robią kilka oblotów?
Częstotliwość oraz termin oblotów oczyszczających są zależne od tego, jaka jest zima w danym roku. Jeśli jest wyjątkowo sroga i z niskimi temperaturami, pszczoły grzecznie przez cała zimę czekają w ulu na nadejście wiosny. Zdarzają się jednak zimy ciepłe i łagodne – wtedy pszczoły nie czekają z oblotami oczyszczającymi do nadejścia wiosny. Podczas takiej zimy takich oblotów może być kilka. Choć takie latające pszczoły mogą wywołać w zimie zdziwienie, nie jest to zjawisko, które w jakikolwiek sposób powinno niepokoić pszczelarza.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 57-58

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 34340

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-03-06 14:05:22

DOLNY SLASK PIERWSZY OBLOT BYL 06.01
PRZED OBLOTEM CZYSCIMY DENICE

Kryspin 2020-07-11 05:57:21

Witam Panią ,Pani Celińska. Nie mogę się z Panią zgodzić że pszczoły w zimie spały. Człowiek śpi ,ale pszczoły są aktywne całą dobę na okrągło. Tak samo jak niektórzy sugerują ,zapadają w letarg.Ani jedno ani drugie. Pozdrawiam.



  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie