Węza pszczela
W hodowli pszczół znaczenie ma każdy, nawet najdrobniejszy element budowy ula. Jednym z takich elementów jest węza pszczela, która pomaga pszczołom zapewnić czystość w ulu oraz prawidłowo odbudowywać plastry.
Węza to specjalny szablon z wytłoczonymi komórkami w kształcie plastra, który umieszcza się wewnątrz ula. Dzięki niemu pszczoły budują plastry staranniejsze i stabilniejsze. Gdy rodzina pszczela jest w fazie intensywnego rozwoju, do budowania plastrów wykorzystywane są ramki z wtopioną węza lub tak zwane ramki pracy. Pszczołom pomaga to także w budowaniu komórek trutowych i wychowywaniu trutni. Węzę wtapia się w specjalną drucianą ramkę, dzięki czemu plastry są wytrzymałe, stabilne i mają jednorodny kształt. Wymiary węzy mogą być różne w zależności od rodzaju uli, jakie są stosowane w danej pasiece.
Dzięki węzie z wtopioną ramką plastry pszczele są okazałe i symetryczne. Bez ramek pszczoły zwykle ignorują same wytłoczone denka w wewnętrznej ścianie węzy. Węza produkowana jest z wosku - można ją kupić w sklepie z produktami pszczelarskimi, jednak równie dobrze można ją wykonać samodzielnie. Służą do tego stalowe walce z wytłoczeniami w kształcie dna komórek pszczelich. Wraz z rozwojem technologii pszczelarskich, na rynku pojawiły się także węzy plastikowe. Są one dostępne najczęściej z także plastikową ramką. Są tańsze, proste w obsłudze, a nawet bardziej wytrzymałe, jednak zdania na temat ich funkcjonalności są wśród pszczelarzy podzielone. Niektórzy obawiają się, że plastikowa ramka spowalnia budowanie plastra, a co za tym idzie – osłabia potencjał rodziny pszczelej.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 64
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 25773
Komentarze z forum pszczelarskiego
pszczelarz_hobbysta 2016-10-09 22:39:23