Portal Pszczelarski

Wymiana matek pszczelich a tworzenie odkładów

Na zdjęciu: ramka z czerwiem i królową. Źródło zdjęcia: beemovies.net/wp-content/uploads/2012/04/Queen-on-frame-long-shot.jpg

tworzenie odkładu matka pszczela odkład pszczeli łączenie rodzin pszczelich wymiana matki pszczelej

Wymiana matek pszczelich a tworzenie odkładów

Tworzenie odkładów to dobry i sprawdzony sposób na rozmnażanie rodzin i powiększanie pasieki. Jednak po utworzeniu odkładu pojawia się problem – jak poddać do niego matkę, by została przyjęta przez pszczoły?

Tworzenie odkładów to doskonały czas na wymianę matek pszczelich. Możliwości w tym przypadku jest kilka. Nowa rodzina pszczela może na dodanych plastrach z młodym czerwiem budować mateczniki ratunkowe. Wtedy pierwsza matka wygryza się po około 11-12 dniach od utworzenia nowej rodziny. Szybko niszczy pozostałe mateczniki ratunkowe i zabija żądłem rozwijające się w nich kolejne matki. Cóż, działa tu zasada, kto pierwszy, ten lepszy. Takie rozwiązanie jest zalecane w przypadku plastrów z czerwiem, które zostały pozyskane z wartościowych rodzin. Nowa rodzina pod panowaniem młodej, świeżo wygryzionej matki powinna szybko dojść do siły.

Inną opcją poddania matki do odkładu jest najpóźniej w terminie 10 dni od utworzenia odkładu poddać do niego hodowlany matecznik na wygryzieniu. Oczywiście, wcześniej trzeba wyciąć wszystkie mateczniki ratunkowe. Co więcej, wszystkie komórki z czerwiem powinny być w tym czasie zasklepione. Dobrym sposobem, aby zagwarantować przyjęcie poddawanej matki przez nową rodzinę jest poddanie jej w klateczce i pozostawienie na jeden dzień zamkniętej. Dzięki temu ze strony pszczół nic jej nie grozi, a jednocześnie zacznie ona uwalniać feromony scalające nową rodzinę. Pszczoły robotnice szybko zaczną matkę karmić i traktować jako członkinie swojej rodziny. W ten sposób odkład pszczeli szybko zyskuje nową, silna matkę.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 72

Zobacz również:

Warroza a wymiana matek pszczelich

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać pakiet pszczeli?

Jakość odkładów pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11605

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.