Portal Pszczelarski

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Na zdjęciu: mateczniki ratunkowe. Źródło zdjęcia: http://www.beginningbeekeeping.com/images/swarmcells.jpg Autor zdjęcia: R. Oliver

rozróżnianie mateczników rozpoznawanie mateczników mateczniki ratunkowe mateczniki brak królowej

Mateczniki ratunkowe
Pojawienie się mateczników ratunkowych jest dla pszczelarza sygnałem, że w ulu nie ma królowej. Być może została zabita lub nie wróciła do ula po locie. Pszczelarze od wieków zmagają się z tym problemem. Jednak kiedyś brak królowej był efektem rabowania miodu przez dzikie zwierzęta, dziś jest to często skutek kiepsko prowadzonych prac przy ulach lub nieuwagi pszczelarzy. Zdarza się, że królowa jest zgnieciona, zdeptana lub podczas przeglądu plastra wypada na ziemię. Co wtedy robią pszczoły? Tworzą mateczniki ratunkowe – po prostu z kilku komórek z larwami, z których mają powstać zwykłe robotnice wybieranych jest kilka z przeznaczeniem na mateczniki dla nowych królowych. Te komórki od razu otrzymują dużo więcej pożywienia (przede wszystkim dużo mleczka pszczelego), są poszerzane i zaokrąglane. Są zwykle umiejscowione wewnątrz plastra, a charakterystycznym elementem są zmniejszone i zwężone komórki sąsiadujące.

Co prawda pszczołom w ulu bez królowej potrzebna jest tylko jedna królowa, jednak mateczników ratunkowych powstaje sporo więcej. Może ich być od 10 do nawet 40. Po około 12 dobach wygryza się pierwsza królowa. Gdy z pozostałych mateczników zaczynają wygryzać się kolejne matki, ta pierwsza je zagryza. Dzięki temu natura nie dopuszcza do sytuacji, by w ulu znajdowało się kilka lub kilkanaście matek pszczelich. Mateczniki ratunkowe mogą się tworzyć od połowy marca do połowy października.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 22-25

Zobacz również:

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 66011

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Wosk pszczeli - jak go wykorzystać?

Właściwości miodu rzepakowego

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Naleśniki bananowe z miodem