Portal Pszczelarski

Wymiana matki pszczelej ze stworzeniem odkładu

Na zdjęciu: ramka z matecznikami ratunkowymi. Źródło zdjęcia: lewiscountybeekeepers.org/yahoo_site_admin/assets/images/carnis_with_queen_cups.249181855_std.jpg

tworzenie odkładu matka pszczela odkład pszczeli wymiana matki pszczelej

Wymiana matki pszczelej ze stworzeniem odkładu

Wymiana matki ze stworzeniem odkładu to dobry sposób na szybkie jej przyjęcie przez nową rodzinę. Oczywiście, wymaga to od pszczelarza pewnym zabiegów dużo wcześniej przed poddaniem nowej matki do utworzonego odkładu.

Także dużo wcześniej pszczelarz wie o tym, że pojawi się nowa, sztucznie lub naturalnie unasienniona matka. Może więc się do tego dobrze przygotować. Dziewięć dni wcześniej musi wykonać odkład z czerwiem. W tym celu wykorzystuje się trzy, cztery plastry z czerwiem, który jest w różnych okresach rozwoju. Jako plastry okrywające odkład dodaje się jeden plaster pusty i jeden z miodem. Na każdym z plastrów powinno znajdować się dużo pszczół, jednak pod żadnym pozorem nie może być na nich matki. Odkład należy umieścić na nowym pasieczysku, które znajduje się poza zasięgiem lotów dotychczasowej rodziny. Wieczorem tego samego dnia można lekko otworzyć wylot i pozwolić pszczołom latać. W tym samym czasie trzeba podać do odkładu ciasto cukrowe.

Dziewięć dni po utworzeniu odkładu, czyli w dniu, w którym ma przybyć matka, należy wyciąć wszystkie powstałe w tym czasie mateczniki ratunkowe. Trzeba zrobić to bardzo dokładnie, by żaden nie został – wtedy próba poddania matki mogłaby zakończyć się niepowodzeniem. Gdy wszystkie mateczniki są zlikwidowane, wstawiamy między plastry klateczkę z nową matką. Matka niemal natychmiast zacznie wydzielać silne feromony, a pszczoły w ulu po dziewięciodniowym okresie bezmateczności będą na nie szczególnie wyczulone. Przyjmą nowa matkę łagodnie i już tego samego dnia będzie możliwe wypuszczenie jej z klateczki.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 99

Zobacz również:

Warroza a wymiana matek pszczelich

Wymiana matek pszczelich a tworzenie odkładów

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać pakiet pszczeli?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6650

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia