Portal Pszczelarski

Sfermentowany miód pszczeli

Na zdjęciu: sfermentowany miód. Źródło zdjęcia: kimesapiary.com/images/FermentingHoney.jpg

miód miód pszczeli sfermentowany miód pszczeli fermentacja miodu przyczyny fermentacji miodu przechowywanie miodu miód wrzosowy miód nawłociowy miód rzepakowy właściwości miodu podkarmianie pszczół

Artykuł sprawdził

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Sfermentowany miód pszczeli

Fermentacja miodu to proces dość powszechny, który zdarza się przede wszystkim naturalnym miodom. Sztuczny miód szybko nie sfermentuje, gdyż może być mocno naszpikowany substancjami dodatkowymi. Fermentacja miodu jest więc w pewnym stopniu dowodem jego naturalności.

Przyczyna fermentacji nie zawsze tkwi w niewłaściwym przechowywaniu miodu. Fermentacja zachodzi przede wszystkim w miodach, które zbierane są wczesną wiosną oraz takich, które są zbierane wyjątkowo późno, na przykład w miodach wrzosowych i nawłociowych. Bardzo często fermentuje, na przykład, miód rzepakowy, który zawiera wyjątkowo dużo aminokwasów i cukru. Jeśli będzie zebrany zbyt szybko i za szybko trafi do słoika, może zacząć rosnąć i wylewać się z pojemnika. Zachowuje się wtedy jak klasyczne ciasto drożdżowe nakarmione pożywką z cukru. Czy jest na to sposób? Przede wszystkim, trzeba przechowywać miód w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej z otwartym wieczkiem, dzięki czemu możliwe będzie odparowanie wody.

Przechowywanie miodu w temperaturze powyżej 20 stopni wpływa na pogorszenie jego właściwości poprzez spowolnienie działania enzymów. Dlatego najlepsza jest niższa o kilka stopni temperatura, nawet jeśli sprzyja to szybszej krystalizacji. 

Fermentacja może zachodzić także wtedy, gdy odwirujemy zbyt wodnisty miód albo gdy wchłonie on wodę ze zbyt wilgotnego powietrza. W ten sposób uaktywniają się drożdże, które zaczynają fermentację. Typowa fermentacja ma miejsce dopiero wtedy, gdy miód jest skrystalizowany. Drożdże zamieniają wtedy słodki przysmak w alkohol albo w ocet, przez co miód bezpowrotnie traci swoje pierwotne właściwości i nie nadaje się do spożycia. Co więcej, wręcz nie powinien być dopuszczony do konsumpcji. Czy trzeba go wyrzucić? Niekoniecznie. Sfermentowany miód można wykorzystać do podkarmiania pszczół, ale najpierw trzeba go podgrzać do temperatury co najmniej 80 stopni. Jest to konieczne, gdyż w takich warunkach dopiero giną komórki drożdży.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 126

Zobacz również:

Sfermentowany miód rzepakowy i wrzosowy

Refraktometr - urządzenie do badania zawartości wody w miodzie

Miód piekarski w prawie unijnym

Miód i jego rodzaje według prawa unijnego 

Mały chrząszcz ulowy – wielki szkodnik pszczół

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 94716

Komentarze z forum pszczelarskiego

marcin 2015-01-14 19:53:19

Dodam, że w książce kucharskiej "O sztuce kulinarnej" z przełomu IV i V wieku pojawiła się informacja o tym, w jaki sposób można sprawdzić, czy miód jest zepsuty (w domyśle, czy miód fermentuje). Cytując: "Umieść knot z lampy w miodzie i podpal; jeśli miód jest dobry, będzie się jasno palił."

blondynekkrk 2015-06-29 09:57:58

Wiecie, że zgerowany miód to inaczej skwaśniały miód?:)

www.miody.net 2017-11-11 18:06:06

Miód rzepakowy fermentuje ze względu na wysoką zawartość drożdżaków i złe warunki przechowywania. Powinno się go trzymać w dolnych szafkach albo najlepiej w piwnicy, a nie w górnej szafce obok kuchenki. Pozdrawiamy  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ogórki z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich