Portal Pszczelarski

Ryglice przyjazne pszczołom

Informacja prasowa otrzymana w dniu 10.11.2023 - Agata i Łukasz Jaje

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo małopolskie Ryglice

Ponad 300 krzewów i roślin miododajnych zasadzono na Górze Kokocz. W inicjatywę Tarnowskiej Organizacji Turystycznej włączył się samorząd gminy Ryglice oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Lubeckiej, którzy dokonali nasadzeń.

Nasze pszczółki od okolicznych pszczelarzy będą mieć pożytek przez cały rok – cieszy się Zuzanna Wiśniowska, specjalistka od usług ogrodniczych, która pomagała uczniom w wykonaniu imponującej liczby nasadzeń.

Podczas akcji uczniowie dowiedzieli się wielu ważnych informacji na temat istotnej roli pszczół i dziko żyjących zapylaczy, od których pracy zależy ok. 70% gatunków roślin. Tym samym żywność, jaką spożywamy jest ściśle powiązana z losem pożytecznych owadów, które zmagają się z wieloma przeciwnościami ze strony człowieka, jak stosowanie toksycznych pestycydów czy upraw monokulturowych na rozległych terenach, wycinanie lasów i terenów bogatych w roślinność, zastępowanie ogródków przydomowych trawnikami. - Szczerze mówiąc nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo nasza przyszłość jest uzależniona od sytuacji pszczół. Nie możemy dopuścić do ich wyginięcia – podkreślali uczniowie z Woli Lubeckiej.

Na Górze Kokocz nasadzone zostały między innymi: irga, robinia akacjowa, berberys, śnieguliczka biała, pęcherznica, pigwowiec, malina właściwa, leszczyna pospolita oraz róża rugosa. Ryglice mogą się szczycić mianem gminy przyjaznej pszczołom.

- Świetnie układa się nasza współpraca z Tarnowską Organizacją Turystyczną. Cieszymy się, że w akcję była zaangażowana młodzież, ponieważ praktyczne działanie jest najlepszym sposobem przekazywania wiedzy – zauważa Krzysztof Kukułka, zastępca burmistrza Ryglic.

Ryglice nasadzenie roślin miododajnych



Liczba wyświetleń artykułu: 567

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku