Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ryglice przyjazne pszczołom

Informacja prasowa otrzymana w dniu 10.11.2023 - Agata i Łukasz Jaje

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo małopolskie Ryglice

Ponad 300 krzewów i roślin miododajnych zasadzono na Górze Kokocz. W inicjatywę Tarnowskiej Organizacji Turystycznej włączył się samorząd gminy Ryglice oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Lubeckiej, którzy dokonali nasadzeń.

Nasze pszczółki od okolicznych pszczelarzy będą mieć pożytek przez cały rok – cieszy się Zuzanna Wiśniowska, specjalistka od usług ogrodniczych, która pomagała uczniom w wykonaniu imponującej liczby nasadzeń.

Podczas akcji uczniowie dowiedzieli się wielu ważnych informacji na temat istotnej roli pszczół i dziko żyjących zapylaczy, od których pracy zależy ok. 70% gatunków roślin. Tym samym żywność, jaką spożywamy jest ściśle powiązana z losem pożytecznych owadów, które zmagają się z wieloma przeciwnościami ze strony człowieka, jak stosowanie toksycznych pestycydów czy upraw monokulturowych na rozległych terenach, wycinanie lasów i terenów bogatych w roślinność, zastępowanie ogródków przydomowych trawnikami. - Szczerze mówiąc nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo nasza przyszłość jest uzależniona od sytuacji pszczół. Nie możemy dopuścić do ich wyginięcia – podkreślali uczniowie z Woli Lubeckiej.

Na Górze Kokocz nasadzone zostały między innymi: irga, robinia akacjowa, berberys, śnieguliczka biała, pęcherznica, pigwowiec, malina właściwa, leszczyna pospolita oraz róża rugosa. Ryglice mogą się szczycić mianem gminy przyjaznej pszczołom.

- Świetnie układa się nasza współpraca z Tarnowską Organizacją Turystyczną. Cieszymy się, że w akcję była zaangażowana młodzież, ponieważ praktyczne działanie jest najlepszym sposobem przekazywania wiedzy – zauważa Krzysztof Kukułka, zastępca burmistrza Ryglic.

Ryglice nasadzenie roślin miododajnychLiczba wyświetleń artykułu: 59

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka z kalafiora z miodem

Domowa musztarda z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu