Portal Pszczelarski

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: kwiaty robinii akacjowej. Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Gew%C3%B6hnliche_Robinie#mediaviewer/File:Robinia_pseudoacacia_flower.jpg Autor zdjęcia: Przemysław Malkowski

robinia akacjowa Robinia pseudoacacia roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa robinii akacjowej

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Spośród wszystkich roślin miododajnych robinia akacjowa plasuje się na szczycie listy. Daje bowiem bardzo obfite pożytki, a powstający z niej miód cieszy się dużym uznaniem konsumentów ze względu na łagodny smak i doskonałe wartości odżywcze.

Robinia akacjowa występuje powszechnie we wszystkich regionach kraju, nic więc dziwnego, że jest jednym z ulubionych drzew pszczelarzy. Zwłaszcza, że w środowisku naturalnym rozprzestrzenia się samorzutnie, co stawia ją wyżej niż drzewka owocowe, o które trzeba dbać. Robinia akacjowa ma silnie pachnące motylkowe kwiaty, które tworzą charakterystyczne grona o długości od 10 do 20 cm. Lubi miejsca ciepłe i suche, najlepiej mało gęste lasy, zadrzewienia śródpolne oraz suche zarośla. Nie ma dużych wymagań glebowych, natomiast potrzebuje dużo słońca. Dlatego też jako pożytek najlepiej sprawdza się podczas ciepłej, słonecznej pogody. W czasie deszczu lub silnego wiatru jej kwitnienie osłabia się, a kwiaty mogą nawet ulec zniszczeniu.

Robinia akacjowa kwitnie od maja do czerwca przez około 10 dni, co ciekawe – często też powtarza kwitnienie, co z punktu widzenia pszczół jest zjawiskiem niezwykle korzystnym. Pszczoły bardzo chętnie latają na pożytki z kwitnącą robinią akacjową, za każdym razem przynosząc duże ilości nektaru. Jeśli pogoda jest odpowiednia, dzienna ilość wytwarzanego miodu może sięgać nawet 7 kilogramów. Miód wytwarzany z robinii akacjowej jest biały lub jasnokremowy, ma bardzo słodki smak i zapach z wyraźnie wyczuwalną kwiatową nutą. Ten wyjątkowo łagodny smak sprawia, że miód akacjowy bardzo chętnie spożywają dzieci.

Zobacz również:

Właściwości miodu akacjowego

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 20435

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2014-11-27 10:14:01

Czyli wydajność miodowa +/- ok 70kg.

Sylwek 2016-06-07 10:00:27

Pszczoły targają akację aż miło patrzeć!

arek 2016-06-08 07:29:39

Myślę, że takim entuzjazmem nie pałają osoby uczulone na pyłki :)



  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Chleb z szafranem i miodem