Robinia akacjowa – roślina miododajna
Robinia akacjowa – roślina miododajna
Spośród wszystkich roślin miododajnych robinia akacjowa plasuje się na szczycie listy. Daje bowiem bardzo obfite pożytki, a powstający z niej miód cieszy się dużym uznaniem konsumentów ze względu na łagodny smak i doskonałe wartości odżywcze.
Robinia akacjowa występuje powszechnie we wszystkich regionach kraju, nic więc dziwnego, że jest jednym z ulubionych drzew pszczelarzy. Zwłaszcza, że w środowisku naturalnym rozprzestrzenia się samorzutnie, co stawia ją wyżej niż drzewka owocowe, o które trzeba dbać. Robinia akacjowa ma silnie pachnące motylkowe kwiaty, które tworzą charakterystyczne grona o długości od 10 do 20 cm. Lubi miejsca ciepłe i suche, najlepiej mało gęste lasy, zadrzewienia śródpolne oraz suche zarośla. Nie ma dużych wymagań glebowych, natomiast potrzebuje dużo słońca. Dlatego też jako pożytek najlepiej sprawdza się podczas ciepłej, słonecznej pogody. W czasie deszczu lub silnego wiatru jej kwitnienie osłabia się, a kwiaty mogą nawet ulec zniszczeniu.
Robinia akacjowa kwitnie od maja do czerwca przez około 10 dni, co ciekawe – często też powtarza kwitnienie, co z punktu widzenia pszczół jest zjawiskiem niezwykle korzystnym. Pszczoły bardzo chętnie latają na pożytki z kwitnącą robinią akacjową, za każdym razem przynosząc duże ilości nektaru. Jeśli pogoda jest odpowiednia, dzienna ilość wytwarzanego miodu może sięgać nawet 7 kilogramów. Miód wytwarzany z robinii akacjowej jest biały lub jasnokremowy, ma bardzo słodki smak i zapach z wyraźnie wyczuwalną kwiatową nutą. Ten wyjątkowo łagodny smak sprawia, że miód akacjowy bardzo chętnie spożywają dzieci.
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 20279
Komentarze z forum pszczelarskiego
michal1972 2014-11-27 10:14:01
Sylwek 2016-06-07 10:00:27
arek 2016-06-08 07:29:39