Portal Pszczelarski

Śnieguliczka biała, śnieguliczka białojagodowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Śnieguliczka biała, śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus L.). Źródła zdjęć: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Symphoricarpos_albus_001.JPG i be.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Symphoricarpos_albus_003.JPG Autor zdjęć: H. Zell

Śnieguliczka biała śnieguliczka białojagodowa Symphoricarpos albus L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa śnieguliczki białej wydajność miodowa śnieguliczki białojagodowej wydajność pyłkowa śnieguliczki białej wydajność pyłkowa śnieguliczki białojagodowej cechy charakterystyczne śnieguliczki białej cechy charakterystyczne śnieguliczki białojagodowej występowanie śnieguliczki białej występowanie śnieguliczki białojagodowej uprawa śnieguliczki białej uprawa śnieguliczki białojagodowej

Śnieguliczka biała, śnieguliczka białojagodowa – roślina miododajna

Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus L.) pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje na różnych szerokościach geograficznych. W Europie pojawiła się pod koniec XIX wieku. W Polsce jest roślina uprawną, ale szybko dziczejącą – można więc ją spotkać nie tylko w ogrodach czy na działkach.

Śnieguliczka biała jest krzewem o dość niewielkich wymaganiach glebowych. Jest bardzo plastyczna, dobrze znosi przycinanie i szybciej rośnie – jest więc idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o zielone, naturalne żywopłoty. I w takiej postaci można ją spotkać naprawdę często. Jeśli zobaczymy gdzieś krzewy z białymi, gąbczastymi jagodami w kształcie kulek, to właśnie śnieguliczka.

Krzew może osiągać naprawdę spore rozmiary – nawet do 2 metrów. Ma długie łodygi, które początkowo są zielone, a potem częściowo drewnieją. Liście są naprzeciwległe, eliptyczne i mają krótkie ogonki. Natomiast kwiaty są drobne, lekko różowe, o kształcie dzwonka. Kwiaty wewnątrz są silnie owłosione, a nektarnik znajduje się na dnie korony i jest pokryty włoskami – w ten sposób staje się mniej wrażliwy na zmiany pogody i pszczoły mogą zbierać nektar także podczas kiepskich do miodobrania warunków atmosferycznych.

Śnieguliczka biała kwitnie od czerwca do września i przez cały czas jest silnie oblatywana przez pszczoły. Jej wydajność miodowa sięga 120 kg z hektara, natomiast wydajność pyłkowa jest niewielka, bo od 2 do 8 kg z hektara. Uprawa śnieguliczki udaje się praktycznie na każdej glebie, zarówno żyznej, jak i ubogiej w wilgoć i składniki mineralne. Roślina może rosnąć w pełnym słońcu, ale poradzi sobie także pod koronami wysokich drzew.

Najlepszym sposobem rozmnażania śnieguliczki jest rozmnażanie wegetatywne. Odrosty należy odcinać późną jesienią lub wczesną wiosną. Śnieguliczka łatwo się przyjmuje, choć wymaga sporo czasu i pielęgnacji. Pierwsze dwa lata sadzonki muszą spędzić w szkółce, dopiero potem są gotowe do wysadzenia na stałe.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 81
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 47-48

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 19518

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XVII Biesiada Miodowa w Kurowie

Szkolenie Pszczelarskie w Suchej Beskidzkiej 02.2017

VI Dzień Miodu w Pszczynie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim