Osy to lepsze pszczoły - tak twierdzi Stephan Härtel
Coraz częściej pojawiają się komentarze, że w tym roku os jest znacznie więcej niż w latach poprzednich. Co gorsze, według wielu obserwatorów osy nie tylko pojawiają się dosłownie wszędzie, ale są wyjątkowo agresywne. Z tą tezą nie zgadza się jednak wielu ekspertów, między innymi Stephan Härtel, związany z NABU - Stowarzyszeniem Ochrony Środowiska w Niemczech.
W wywiadzie z niemieckim portalem t-online pan Härtel tłumaczy, że wręcz są obszary, jak np. terytorium Berlina, gdzie tych owadów jest nawet znacznie mniej niż w zeszłym roku. Według eksperta to właśnie rok 2022 był rokiem os. Jego słowa potwierdzają również obserwacje, jakie w tym roku przeprowadziło Stowarzyszenie do spraw ochrony środowiska w Niemczech, według którego populacja os rozwija się na normalnym poziomie.
Jak to więc możliwe, że w tym roku jest mniej os, niż w latach poprzednich? Ekspert zwraca uwagę na kilka czynników:
- pogodę,
- możliwość znalezienia pożywienia czy choćby
- populację królowych w roku poprzednim.
Härtel podkreśla, że zimne dni nie są zbyt dobre dla właściwego rozwoju os. Choć trzeba przyznać, że w tym roku wiosna była wyjątkowo dobra, bo zapewniła sporo ciepłych i suchych dni. Dlatego według eksperta trudno jest ostatecznie powiedzieć, dlaczego w takich warunkach populacja os nie rozwinęła się jakoś znacząco.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że na końcówkę lata przypada okres lęgowy os. I to właśnie może dawać fałszywy obraz, że tych owadów jest wyjątkowo dużo. W ostatnich dniach sierpnia odbywa się także chów samców i młodych królowych, dlatego szczególnie z tego względu robotnice są aktywne w poszukiwaniu pożywienia, a do tego nerwowe i bardziej agresywne. Wynika to z faktu, że są odpowiedzialne za dostarczenie pożywienia wszystkim osobnikom w kolonii.
Stephan Härtel podkreśla również, że osy to "lepsze pszczoły", bo oprócz funkcji zapylana, spełniają jeszcze inne role w ekosystemie. Nie należy ich więc zabijać, jeśli wpadną do domu czy na party z grillem. O czym należy pamiętać, to o fakcie, że osy są mięsożerne, a więc odpowiadają za eliminacje innych szkodników i usuwają padlinę z ekosystemu, dzięki czemu ograniczają w znaczny sposób rozprzestrzenianie się zarazków.
W Niemczech osy znajdują się pod ochroną, nie wolno ich więc ani zabijać, ani usuwać ich gniazd.
Netografia
t-online.de Gibt es in diesem Jahr besonders viele Wespen?, https://www.t-online.de/heim-garten/aktuelles/id_100230152/wespenjahr-2023-experte-ueber-insekten-sie-sind-die-besseren-bienen-.html, data publikacji: 2023.08.23 data odczytu: 2023.08.24
Czytaj również
Liczba wyświetleń artykułu: 1106
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!