Portal Pszczelarski

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Na obrazku: wzory strukturalne glukozy i fruktozy. Źródło obrazka: chemia.dami.pl/gimnazjum/gimnazjum10/graf/cukier2.gif

miód skład chemiczny miodu cukry proste cukry złożone glukoza fruktoza zawartość cukru w miodzie miód nektarowy miód spadziowy syrop buraczany sacharoza słodki dwucukier inwertaza miód niedojrzały maltoza trójcukier melocytoza melibioza gencjobioza izomaltoza trehaloza

Cukry są głównym składnikiem suchej masy miodu. Ich zawartość może się różnić w zależności od odmiany miodu, jednak zawsze jest dość wysoka. Nie bez przyczyny przecież wszystkie miody są słodkie – nawet wtedy, gdy oprócz tego możemy wyczuć inne smaki.

Wśród licznych węglowodanów, jakie znajdują się w miodzie, przeważają cukry proste, czyli glukoza i fruktoza, odpowiadające za słodki smak miodu oraz jego właściwości odżywcze. W miodach nektarowych jest ich około 32-40 procent, natomiast w miodach spadziowych nieco mniej, bo około 30 procent. Fruktoza jest bardziej słodka, glukoza nieco mniej – jednak wskaźnik obu tych cukrów pomaga wykrywać te miody, w których zawartość cukrów jest zafałszowana syropem buraczanym.

Kolejnym cukrem, pod względem ilości w miodzie, jest sacharoza, czyli słodki dwucukier. Pochodzi ona z nektaru, a jej procentowa zawartość nie powinna przekraczać pięciu procent (przeciętnie około 2-3 procent). Sacharoza może być pod wpływem specjalnego enzymu – inwertazy – rozkładana na cukry proste, czyli wspomnianą wcześniej glukozę i fruktozę. Jeżeli sacharozy w miodzie jest więcej niż pięć procent, oznacza to, że miód jest niedojrzały albo że został zafałszowany i wcale nie jest w stu procentach naturalny. Oprócz sacharozy innym dwucukrem, występującym w miodzie, jest maltoza. W miodach spadziowych możemy też spotkać charakterystyczny trójcukier – melocytozę. Oprócz cukrów prostych w miodzie można też spotkać w niewielkich ilościach wiele innych cukrów złożonych, między innymi: melibiozę, gencjobiozę, izomaltozę czy trehalozę.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 82

Zobacz również:

Skład chemiczny miodu – enzymy

Skład chemiczny miodu – woda

Skład chemiczny miodu – kwasy

Skład chemiczny miodu – witaminy

Jakość miodu. Przepisy, normy i parametry oceny jakości miodu

Badanie miodu w domowych warunkach

Badanie laboratoryjne jakości miodu

Poprawne przechowywanie miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 58848

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek