Portal Pszczelarski

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Na obrazku: wzory strukturalne glukozy i fruktozy. Źródło obrazka: chemia.dami.pl/gimnazjum/gimnazjum10/graf/cukier2.gif

miód skład chemiczny miodu cukry proste cukry złożone glukoza fruktoza zawartość cukru w miodzie miód nektarowy miód spadziowy syrop buraczany sacharoza słodki dwucukier inwertaza miód niedojrzały maltoza trójcukier melocytoza melibioza gencjobioza izomaltoza trehaloza

Cukry są głównym składnikiem suchej masy miodu. Ich zawartość może się różnić w zależności od odmiany miodu, jednak zawsze jest dość wysoka. Nie bez przyczyny przecież wszystkie miody są słodkie – nawet wtedy, gdy oprócz tego możemy wyczuć inne smaki.

Wśród licznych węglowodanów, jakie znajdują się w miodzie, przeważają cukry proste, czyli glukoza i fruktoza, odpowiadające za słodki smak miodu oraz jego właściwości odżywcze. W miodach nektarowych jest ich około 32-40 procent, natomiast w miodach spadziowych nieco mniej, bo około 30 procent. Fruktoza jest bardziej słodka, glukoza nieco mniej – jednak wskaźnik obu tych cukrów pomaga wykrywać te miody, w których zawartość cukrów jest zafałszowana syropem buraczanym.

Kolejnym cukrem, pod względem ilości w miodzie, jest sacharoza, czyli słodki dwucukier. Pochodzi ona z nektaru, a jej procentowa zawartość nie powinna przekraczać pięciu procent (przeciętnie około 2-3 procent). Sacharoza może być pod wpływem specjalnego enzymu – inwertazy – rozkładana na cukry proste, czyli wspomnianą wcześniej glukozę i fruktozę. Jeżeli sacharozy w miodzie jest więcej niż pięć procent, oznacza to, że miód jest niedojrzały albo że został zafałszowany i wcale nie jest w stu procentach naturalny. Oprócz sacharozy innym dwucukrem, występującym w miodzie, jest maltoza. W miodach spadziowych możemy też spotkać charakterystyczny trójcukier – melocytozę. Oprócz cukrów prostych w miodzie można też spotkać w niewielkich ilościach wiele innych cukrów złożonych, między innymi: melibiozę, gencjobiozę, izomaltozę czy trehalozę.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 82

Zobacz również:

Skład chemiczny miodu – enzymy

Skład chemiczny miodu – woda

Skład chemiczny miodu – kwasy

Skład chemiczny miodu – witaminy

Jakość miodu. Przepisy, normy i parametry oceny jakości miodu

Badanie miodu w domowych warunkach

Badanie laboratoryjne jakości miodu

Poprawne przechowywanie miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 63621

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia