Portal Pszczelarski

Problemy amerykańskich pszczelarzy w związku z suszą 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły a susza

Trwająca na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych susza odbija się negatywnie na pszczelarzach także w innych rejonach kraju. Najbardziej ucierpieli pszczelarze, którzy przywozili do Kalifornii swoje pszczoły, by zapylały drzewa migdałowców.

80 procent światowej produkcji migdałów pochodzi ze stanu Kalifornia. Miejscowi pszczelarze mogą zapewnić tylko około jednej trzeciej pszczół do zapylania migdałowców. Dlatego pszczelarze z innych stanów przybywali do Kalifornii, by przez około miesiąc zapylać miejscowe drzewa. Sadownicy płacili około 200 dolarów za każdą przybyłą kolonię, co dla wielu pszczelarzy stanowiło istotną część dochodów. 

W 2022 roku zbiory migdałów okazały się o 11 procent niższe niż rok wcześniej. Kurczące się z powodu suszy sady, to mniejsze zapotrzebowanie na pszczoły miodne. Amerykańska Narodowa Służba Statystyki Rolnictwa zamierza przebadać wielkość strat poniesionych przez plantatorów i pszczelarzy. Do około 16 000 producentów migdałów wysłano kwestionariusze w celu zebrania danych dotyczących między innymi liczby kolonii wykorzystywanych do zapylania pól, cen za wykorzystaną kolonię i całkowitej wartości zapylania na uprawę. Raport będzie zawierał informacje z 2022 roku w zestawieniu z danymi z 2017 roku.

Czytaj również:

Ponad połowa amerykańskich pszczół jest wynajmowana do zapylania plantacji migdałów w Kalifornii

Produkcja mleka migdałowego w Stanach Zjednoczonych zagraża pszczołom



Liczba wyświetleń artykułu: 569

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Kapusta czerwona z porto

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele