Portal Pszczelarski

Ponad połowa amerykańskich pszczół jest wynajmowana do zapylania plantacji migdałów w Kalifornii

Kwiaty drzewa migdałowego

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczelarstwo wędrowne pasieka wędrowna

Na terenach plantacji w Stanach Zjednoczonych, pszczoły cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem przez cały rok, a komercyjni pszczelarze dbają o to, alby rolnicy mieli dostęp do zapylaczy. Jeden z tych pszczelarzy, Chuck Kutik, przez cały rok wynajmuje pszczoły w na terenie Stanów Zjednoczonych. Współpraca z rolnikami stanowi jego główne źródło dochodu.

Jak informuje ABC News - główną plantacją jaka generuje największe zapotrzebowanie na "komercyjnych zapylaczy" jest plantacja migdałów. Większość pszczelarzy w całych Stanach Zjednoczonych współpracuje właśnie z producentami migdałów w Kalifornii. Pszczelarze ładują swoje pszczoły na ciężarówki i wysyłają je na wielodniową podróż. Kierowcy ciężarówek muszą poruszać się przez cały dzień, zatrzymując się tylko w nocy, by utrzymywać niskie temperatury dla pszczół. Po dotarciu na miejsce, pszczoły spędzają kilka tygodni zapylając jasne białe migdałowe kwiaty. Kiedy skończą, zabierane są do następnej farmy. 

Rolnik Ryan Cosyns podkreśla, iż cena wynajmu zapylaczy wrosła od 2005 r. niemal dwukrotnie. Jest to związane bezpośrednio ze zwiększonym areałem przeznaczonym na produkcje migdałów. Wynajem jednego ula to koszt nawet 200 dolarów.

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie rolników takim sposobem produkcji, utrzymanie pszczół w dobrej formie staje się coraz większym wyzwaniem. Niezwykle istotne w tej całej współpracy jest zachowanie wszelkich środków ostrożności zarówno podczas transportu pszczół, jak ich "pracy" na plantacjach. Pszczoły nie mogą być narażone na spożycie żadnych pestycydów jakimi opryskiwane są plantacje.

Praktyki "wynajmu zapylaczy" stosowane są już od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, co pokazuje skale potrzeb w temacie ochrony zapylaczy naturalnie występujących w środowisku. W kontekście tego procederu, stwierdzenie "pracowity jak pszczoła" nabiera zgoła nowego znaczenia. Kiedyś korzystano z dobrodziejstw płynących z ich działalności, dziś jest ich tak mało, że trzeba im za to płacić.

Opracowano na podstawie:

ABC NEWS, Growing California almonds takes more than half of US honeybees, http://abcnews.go.com/US/growing-california-almonds-takes-half-us-honeybees/story?id=52265334, Data publikacji: 2018.01.16, Data odczytu: 2018.01.17

Czytaj również:

Produkcja mleka migdałowego w Stanach Zjednoczonych zagraża pszczołomLiczba wyświetleń artykułu: 3653

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka po mazursku

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.