Portal Pszczelarski

Ponad połowa amerykańskich pszczół jest wynajmowana do zapylania plantacji migdałów w Kalifornii

Kwiaty drzewa migdałowego

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczelarstwo wędrowne pasieka wędrowna

Na terenach plantacji w Stanach Zjednoczonych, pszczoły cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem przez cały rok, a komercyjni pszczelarze dbają o to, alby rolnicy mieli dostęp do zapylaczy. Jeden z tych pszczelarzy, Chuck Kutik, przez cały rok wynajmuje pszczoły w na terenie Stanów Zjednoczonych. Współpraca z rolnikami stanowi jego główne źródło dochodu.

Jak informuje ABC News - główną plantacją jaka generuje największe zapotrzebowanie na "komercyjnych zapylaczy" jest plantacja migdałów. Większość pszczelarzy w całych Stanach Zjednoczonych współpracuje właśnie z producentami migdałów w Kalifornii. Pszczelarze ładują swoje pszczoły na ciężarówki i wysyłają je na wielodniową podróż. Kierowcy ciężarówek muszą poruszać się przez cały dzień, zatrzymując się tylko w nocy, by utrzymywać niskie temperatury dla pszczół. Po dotarciu na miejsce, pszczoły spędzają kilka tygodni zapylając jasne białe migdałowe kwiaty. Kiedy skończą, zabierane są do następnej farmy. 

Rolnik Ryan Cosyns podkreśla, iż cena wynajmu zapylaczy wrosła od 2005 r. niemal dwukrotnie. Jest to związane bezpośrednio ze zwiększonym areałem przeznaczonym na produkcje migdałów. Wynajem jednego ula to koszt nawet 200 dolarów.

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie rolników takim sposobem produkcji, utrzymanie pszczół w dobrej formie staje się coraz większym wyzwaniem. Niezwykle istotne w tej całej współpracy jest zachowanie wszelkich środków ostrożności zarówno podczas transportu pszczół, jak ich "pracy" na plantacjach. Pszczoły nie mogą być narażone na spożycie żadnych pestycydów jakimi opryskiwane są plantacje.

Praktyki "wynajmu zapylaczy" stosowane są już od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, co pokazuje skale potrzeb w temacie ochrony zapylaczy naturalnie występujących w środowisku. W kontekście tego procederu, stwierdzenie "pracowity jak pszczoła" nabiera zgoła nowego znaczenia. Kiedyś korzystano z dobrodziejstw płynących z ich działalności, dziś jest ich tak mało, że trzeba im za to płacić.

Opracowano na podstawie:

ABC NEWS, Growing California almonds takes more than half of US honeybees, http://abcnews.go.com/US/growing-california-almonds-takes-half-us-honeybees/story?id=52265334, Data publikacji: 2018.01.16, Data odczytu: 2018.01.17

Czytaj również:

Produkcja mleka migdałowego w Stanach Zjednoczonych zagraża pszczołomLiczba wyświetleń artykułu: 2803

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.