Portal Pszczelarski

Miododajne nasadzenia w Kajasówce 2021

pszczelarstwo małopolskie ekoton Lajkonik Nadleśnictwo Krzeszowice Kajasówka

W Kajasówce, w gminie Czernichów w powiecie krakowskim pracownicy fabryki Lajkonik przy wsparciu Nadleśnictwa Krzeszowice dokonali nasadzeń roślin miododajnych. Wzdłuż jednej z dróg powstała ekoton, w którym będzie rósł między innymi berberys, głóg, jarząb pospolity i dzika róża. Zasadzona została również aleja lipowa.

Ekoton jest strefą łączącą ze sobą sąsiadujące, odmienne ekosystemy, czyli w tym wypadku rolniczy i leśny. W rozmowie z serwisem Głos24, Kordian Habel - Inżynier Nadzoru z Nadleśnictwa Krzeszowice - zaznacza, że w tym miejscu będą rosły rośliny typowe dla obu tych środowisk, czyli trzmielina pospolita, bez czarny, kalina koralowa, porzeczka czerwona, kruszyna pospolita, berberys zwyczajny, jarząb pospolity, róża dzika, czereśnia ptasia oraz głóg. Znajdzie się też tutaj miejsce dla ścieżki edukacyjnej, na której zostaną umieszczone informacje, jak wspierać owady zapylające. Twórcy projektu mają nadzieję, że pszczoły i inne zapylacze będą mogły się cieszyć z tego miejsca już wiosną 2022 roku. 

Podjęta inicjatywa ma na celu wspieranie bioróżnorodności i służyć pszczołom, muchówkom i motylom, które będą korzystać ze strefy ekotonu i alei lipowej. Firma Lajkonik liczy również, że podjęte działania umocnią jej wizerunek, jako marki promującej odpowiedzialną gospodarkę leśną. Nie jest to zresztą pierwsza taka akcja tego przedsiębiorstwa. Lajkonik odpowiadał za stworzenie ekologicznego muralu, który pochłaniał smog w centrum Krakowa. Od 2017 roku firma może szczycić się certyfikatem FSC®, świadczący o wspieraniu gospodarki leśnej. Tym razem jednak jest to pierwsza taka inicjatywa podejmowana we współpracy z Nadleśnictwem i w dodatku na rzecz bioróżnorodności, w którą może jednocześnie zaangażować się wielu pracowników.



Liczba wyświetleń artykułu: 710

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

VAT a refundacja zakupu sprzętu

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół?

Linia pszczół car: Nieska