Lasy pszczołom, pszczoły lasom - akcja pszczelarska w Puszczy Augustowskiej 2021
"Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP lasy pszczołom, pszczoły lasom" - taką nazwę nosi projekt, który będzie realizowany przez Nadleśnictwo w Augustowie. Program, który ma być realizowany od czerwca 2021 do kwietnia 2024 roku kosztuje 2 800 000 złotych, z czego 2 700 000 to kwota dotacji, otrzymanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu państwa.
Jak informuje portalkomunalny.pl, umowa o przekazaniu dofinansowania z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego została zawarta w Augustowie między dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dianą Piotrowską a nadleśniczym Nadleśnictwa Augustów Wojciechem Szostakiem. Jest to jedne z pierwszych porozumień dotyczących finansowania projektu z obszaru "Środowisko naturalne i ekosystemy" w programie "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu".
Realizowany w Puszczy Augustowskiej program będzie prowadzony przez Lasy Państwowe Nadleśnictwa Augustów we współpracy z Nadleśnictwem Płaska w Żylinach, Nadleśnictwem Szczebra, Nadleśnictwem Głęboki Bród, Nadleśnictwem Pomorze i Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Augustowie, a także partnerami zagranicznymi: Państwowym Rezerwatem Przyrody "Szulgan Tasz" z Rosji oraz Państwowym Gospodarstwem Leśnym Grodzieński Leshoz z Białorusi.
Jednym z głównych celów projektu jest ochrona pszczoły augustowskiej linii M. Jest to rzadki gatunek szacowany w Polsce na 700-800 rodzin pszczelich. Pełni on rolę gatunku parasolowego, czyli wpływającego w znaczący sposób na ochronę innych zapylaczy, jak trzmiele, pszczoły samotnice, osy, motyle, muchówki czy chrząszcze. Tym samym pomoc pszczole augustowskiej zwiększa jednocześnie różnorodność biologiczną danego obszaru.
Realizacja programu ma doprowadzić do przywrócenia tej rasy pszczół w Puszczy Augustowskiej, a także stworzenia nowych i poprawy istniejących warunków bytowania innych zapylaczy w lesie. Kolejnym oczekiwanym rezultatem jest aktywna ochrona zagrożonych gatunków, wzrost świadomości społecznej dotyczącej zachowania w równowadze entomofauny leśnej, a także zwiększenie odporności ekosystemu leśnego na negatywne zjawiska, wynikające ze zmian klimatu,
Projekt zakłada podjęcie szereg działań, także o charakterze ponadregionalnym i międzynarodowym. Leśnicy będą między innymi zakładali łąki kwietne, tworzyli mini pasieki, barcie, hotele dla zapylacze, remizy leśne, oczka wodne i dokonywali zakupów rojów pszczoły augustowskiej. Towarzyszyć temu będzie kampania informacyjna: konferencje tematyczne, impreza plenerową
"BARCIOWISKO", uruchomienie strony internetowej, a także opublikowanie książki w polskiej i angielskiej wersji językowej, pod tytułem "Bartnictwo i pszczelarstwo leśne ABC praktyka".
Projekt będzie realizowany na terenie o powierzchni 93 288 hektarów, należącym do pięciu nadleśnictw Puszczy Augustowskiej: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze i Szczebra. W latach 2014-2016 na tym obszarze prowadzony był już program "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach", również dofinansowany ze środków Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 1100
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!