Portal Pszczelarski

Wojakowa z ogrodem miododajnym 2021

Nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej. Fot. Katarzyna Dzięgiel, Urząd Gminy w Iwkowej

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska ogród miododajny Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Małopolska Pszczoła

Tarnowska Organizacja Turystyczna inspiruje kolejne samorządy do tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych. Tym razem do współpracy dołączyła malownicza gmina Iwkowa położona w powiecie brzeskim. Ogród powstał w miejscowości Wojakowa, gdzie nasadzono rodzime, nieinwazyjne rośliny i krzewy miododajne, jak np. lawenda, kocimiętka czy berberys.

rośliny miododajne do nasadzenia w Iwkowej

Teren pod ogród został przygotowany przez pracowników Urzędu Gminy Iwkowa na czele z wójtem Bogusławem Kamińskim, przy wsparciu ze strony sołtys wsi Anny Hajduk oraz nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej. W akcję nasadzania zostali zaangażowani również i uczniowie miejscowej szkoły, którzy przy okazji odkrywali tajemnice niezwykłego świata pszczół, a także istotnej roli, jaką odgrywają dla nas pożyteczne owady. To była "żywa" i pasjonująca lekcja biologii.

ogród miododajny w Iwkowej 2021 - nasadzenie roślin

Iwkowa jest gminą atrakcyjną pod względem turystycznym z uwagi na malownicze położenie, piękne krajobrazy, zabytki, tradycje sadownicze oraz bogatą historię. Wystarczy wspomnieć, że początki procesu osadniczego w Wojakowej sięgają czasów prehistorycznych. Kieszonkowy ogród miododajny w Wojakowej będzie kolejnym ciekawym punktem na mapie regionu.

budowa kieszonkowe ogrodu miododajnego w Iwkowej

Przestrzeń życiowa pszczół i dzikich zapylaczy zmniejsza się z wielu względów. W otoczeniu domów jednorodzinnych coraz częściej dominują kostka brukowa i krótko przystrzyżone trawniki. Na polach przeważają uprawy monokulturowe. Dodajmy do tego powszechne stosowanie środków chemicznych i mamy obraz katastrofy w ekosystemie. Kieszonkowe ogrody miododajne są jednym z pomysłów na przywrócenie balansu w przyrodzie. Tego typu obiekty mogą powstawać z inicjatywy samorządów, ale i gospodarstw domowych, które zyskają na podwórkach piękne drzewa i rośliny spełniające jakże pożyteczną i ważną funkcję dla ludzkości.

nasadzenie roślin miododajnych w Iwkowej

Inicjatywę w Wojakowej przeprowadzono w ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną i dofinansowanego z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła". Dzięki projektowi Tarnowskiej Organizacji Turystycznej na terenie subregionu tarnowskiego powstanie w tym roku aż 15 kieszonkowych ogrodów miododajnych w 9 jednostkach samorządu terytorialnego.

lawenda w ogrodzie miododajnym w Iwkowej



Liczba wyświetleń artykułu: 1853

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Sfermentowany miód pszczeli

Zakładanie pasieki – od czego zacząć?

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu