Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Kocimiętka właściwa – roślina miododajna

Na zdjęciach: Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nepeta-catarica.JPG i ca.wikipedia.org/wiki/Herba_gatera#/media/File:Nepeta-catarica1.jpg Autorzy zdjęć: Sten i KENPEI - KENPEI's photo

kocimiętka właściwa Nepeta cataria L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza roślina ozdobna chwast pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa kocimiętki właściwej wydajność pyłkowa kocimiętki właściwej występowanie kocimiętki właściwej cechy charakterystyczne kocimiętki właściwej uprawa kocimiętki właściwej

Kocimiętka właściwa – roślina miododajna

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.) występuje popularnie w Azji, Ameryce oraz Europie, jednak w Polsce nie jest gatunkiem pospolitym. Jest roślina o sporych właściwościach leczniczych, ale doceniają ją też pszczelarze, którzy chętnie wysiewają ją na poletkach przy pasiekach.

Kocimiętka właściwa jest byliną dorastającą do 120 cm. Ma rozgałęzioną łodygę pokrytą delikatnym meszkiem, naprzeciwległe liście o krótkich ogonkach, na górze mocno zielone, a pod spodem szare i mocno owłosione. Kwiaty kocimiętki są w postaci kielichów, mają białą lub różową barwę. Kocimiętka właściwa ma charakterystyczny, delikatnie cytrynowy zapach, którym przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Kwitnie od czerwca do sierpnia, doskonale urozmaicając pożytek pszczeli. Wydajność miodowa kocimiętki właściwej to 100-200 kg z jednego hektara, a wydajność pyłkowa kształtuje się na średnim poziomie.

Pszczelarze bardzo chętnie wysiewają kocimiętkę właściwą na poletkach pszczelarskich, gdyż zapewnia ona dobry i długotrwały pożytek. Ale nie jest to jedyna jej zaleta. Dzięki specjalnym olejkom eterycznym kocimiętka właściwa wykazuje działanie uspokajające pszczoły. Wielu pszczelarzy przed przystąpieniem do pracy wokół ula, naciera ręce właśnie kocimiętką, by pszczoły nie reagowały agresywnie. Czasem pszczelarze nacierają też kocimiętką wnętrza uli, aby przywabić roje. Co ciekawe, pszczoły bardzo lubią zapach kocimiętki, natomiast na komary i karaluchy działa ona silnie odstraszająco.

Kocimiętka występuje naturalnie na terenach przydrożnych, przy płotach, w zaroślach, a nawet na śmietniskach. Uprawiana jest ze względu na wydajność miodową, ale też jako roślina ozdobna. Nasiona kocimiętki należy wysiewać na wiosnę w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej 40 cm. Trzeba jednak pamiętać, że roślina bardzo łatwo się rozsiewa i bardzo szybko z rośliny pożytecznej i ozdobnej może stać się chwastem, który trzeba będzie usuwać.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 28

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14763

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową