Kocimiętka właściwa – roślina miododajna

Na zdjęciach: Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nepeta-catarica.JPG i ca.wikipedia.org/wiki/Herba_gatera#/media/File:Nepeta-catarica1.jpg Autorzy zdjęć: Sten i KENPEI - KENPEI's photo
Kocimiętka właściwa – roślina miododajna
Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.) występuje popularnie w Azji, Ameryce oraz Europie, jednak w Polsce nie jest gatunkiem pospolitym. Jest roślina o sporych właściwościach leczniczych, ale doceniają ją też pszczelarze, którzy chętnie wysiewają ją na poletkach przy pasiekach.
Kocimiętka właściwa jest byliną dorastającą do 120 cm. Ma rozgałęzioną łodygę pokrytą delikatnym meszkiem, naprzeciwległe liście o krótkich ogonkach, na górze mocno zielone, a pod spodem szare i mocno owłosione. Kwiaty kocimiętki są w postaci kielichów, mają białą lub różową barwę. Kocimiętka właściwa ma charakterystyczny, delikatnie cytrynowy zapach, którym przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Kwitnie od czerwca do sierpnia, doskonale urozmaicając pożytek pszczeli. Wydajność miodowa kocimiętki właściwej to 100-200 kg z jednego hektara, a wydajność pyłkowa kształtuje się na średnim poziomie.
Pszczelarze bardzo chętnie wysiewają kocimiętkę właściwą na poletkach pszczelarskich, gdyż zapewnia ona dobry i długotrwały pożytek. Ale nie jest to jedyna jej zaleta. Dzięki specjalnym olejkom eterycznym kocimiętka właściwa wykazuje działanie uspokajające pszczoły. Wielu pszczelarzy przed przystąpieniem do pracy wokół ula, naciera ręce właśnie kocimiętką, by pszczoły nie reagowały agresywnie. Czasem pszczelarze nacierają też kocimiętką wnętrza uli, aby przywabić roje. Co ciekawe, pszczoły bardzo lubią zapach kocimiętki, natomiast na komary i karaluchy działa ona silnie odstraszająco.
Kocimiętka występuje naturalnie na terenach przydrożnych, przy płotach, w zaroślach, a nawet na śmietniskach. Uprawiana jest ze względu na wydajność miodową, ale też jako roślina ozdobna. Nasiona kocimiętki należy wysiewać na wiosnę w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej 40 cm. Trzeba jednak pamiętać, że roślina bardzo łatwo się rozsiewa i bardzo szybko z rośliny pożytecznej i ozdobnej może stać się chwastem, który trzeba będzie usuwać.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 28
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 14763
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna
Wydajność miodowa szczeci sukienniczej Anna Celińska
