Portal Pszczelarski

Kocimiętka właściwa – roślina miododajna

Na zdjęciach: Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nepeta-catarica.JPG i ca.wikipedia.org/wiki/Herba_gatera#/media/File:Nepeta-catarica1.jpg Autorzy zdjęć: Sten i KENPEI - KENPEI's photo

kocimiętka właściwa Nepeta cataria L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza roślina ozdobna chwast pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa kocimiętki właściwej wydajność pyłkowa kocimiętki właściwej występowanie kocimiętki właściwej cechy charakterystyczne kocimiętki właściwej uprawa kocimiętki właściwej

Kocimiętka właściwa – roślina miododajna

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.) występuje popularnie w Azji, Ameryce oraz Europie, jednak w Polsce nie jest gatunkiem pospolitym. Jest roślina o sporych właściwościach leczniczych, ale doceniają ją też pszczelarze, którzy chętnie wysiewają ją na poletkach przy pasiekach.

Kocimiętka właściwa jest byliną dorastającą do 120 cm. Ma rozgałęzioną łodygę pokrytą delikatnym meszkiem, naprzeciwległe liście o krótkich ogonkach, na górze mocno zielone, a pod spodem szare i mocno owłosione. Kwiaty kocimiętki są w postaci kielichów, mają białą lub różową barwę. Kocimiętka właściwa ma charakterystyczny, delikatnie cytrynowy zapach, którym przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Kwitnie od czerwca do sierpnia, doskonale urozmaicając pożytek pszczeli. Wydajność miodowa kocimiętki właściwej to 100-200 kg z jednego hektara, a wydajność pyłkowa kształtuje się na średnim poziomie.

Pszczelarze bardzo chętnie wysiewają kocimiętkę właściwą na poletkach pszczelarskich, gdyż zapewnia ona dobry i długotrwały pożytek. Ale nie jest to jedyna jej zaleta. Dzięki specjalnym olejkom eterycznym kocimiętka właściwa wykazuje działanie uspokajające pszczoły. Wielu pszczelarzy przed przystąpieniem do pracy wokół ula, naciera ręce właśnie kocimiętką, by pszczoły nie reagowały agresywnie. Czasem pszczelarze nacierają też kocimiętką wnętrza uli, aby przywabić roje. Co ciekawe, pszczoły bardzo lubią zapach kocimiętki, natomiast na komary i karaluchy działa ona silnie odstraszająco.

Kocimiętka występuje naturalnie na terenach przydrożnych, przy płotach, w zaroślach, a nawet na śmietniskach. Uprawiana jest ze względu na wydajność miodową, ale też jako roślina ozdobna. Nasiona kocimiętki należy wysiewać na wiosnę w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej 40 cm. Trzeba jednak pamiętać, że roślina bardzo łatwo się rozsiewa i bardzo szybko z rośliny pożytecznej i ozdobnej może stać się chwastem, który trzeba będzie usuwać.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 28

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11123

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.