Portal Pszczelarski

W katowickiej Fabryce Porcelany powstała pasieka 2021

pszczelarstwo śląskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Pasieki Światła Fundacja Giesche miód z kroplą Katowic miód z nutą Katowic

Na terenie zrewitalizowanego kompleksu Fabryki Porcelany w Katowicach założona została pasieka. W ulach zamieszkało ponad 120 tysięcy pszczół. Jest to rezultat współpracy zarządcy Fabryki - Fundacji Giesche z wspierającą takie inicjatywy organizacją Pasieki Światła.

Projekt ma służyć edukacji ekologicznej. Pasieka składa się z pięciu uli położonych na obrzeżach Fabryki, w okolicy lasów i pól uprawnych. Dzięki temu pszczoły mają stąd blisko do miododajnych akacji oraz lip, a jednocześnie odwiedzający ten kompleks będą mogli się zapoznać z informacjami na temat pszczół i ich hodowli.

Fabryka Porcelany stanowi zespół poprzemysłowych obiektów, pełniących dziś funkcje biurowe, handlowe czy rozrywkowe. Działania Fundacji Giesche wpisują się w istniejący w Katowicach od kilku lat pszczelarski trend. Od 2017 roku w stolicy województwa śląskiego zakładane są łąki kwietne, a w 2020 roku pojawiły się pierwsze samorządowe pasieki. Władze miasta postawiły ule na dachach budynków basenów w Brynowie i Burowcu, a także Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. W każdej z miejskich pasiek mieszka po 40 tysięcy pszczół. Miasto chce się również promować poprzez pszczelarstwo. Pozyskiwane z tych uli miody noszą etykiety "Miód z kroplą Katowic" lub "Miód z nutą Katowic", i są jednym z katowickich gadżetów promocyjnych.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1071

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie